Czytasz dzięki

Awaria może kosztować British Airways ponad 100 mln GBP

opublikowano: 29-05-2017, 15:10

Awaria systemu informatycznego, która uziemiła tysiące lotów British Airways w ciągu weekendu, mogą kosztować linię lotniczą ponad 100 mln GBP, donosi serwis CNN Money.

Największy brytyjski przewoźnik lotniczy zmuszony został do odwołania wszystkich sobotnich lotów z dwóch największych lotnisk w Londynie, co było skutkiem awarii sieci informatycznej. BA stwierdziły, że przestój został spowodowany problemem z zasilaniem komputerów.

Samolot linii British Airways
Zobacz więcej

Samolot linii British Airways fot. Bloomberg

Dzień później firma musiała odwołać jeszcze wiele innych lotów i borykać się z poważnymi opóźnieniami. I choć w niedzielę sytuacja miała się poprawić, jeszcze w poniedziałek BA zrezygnowały z części lotów. Przewoźnik nie poinformował dokładnie, ile lotów zostało „dotkniętych” awarią systemu.

Zdaniem Robina Byde'a, analityka lotnictwa w Cantor Fitzgerald, koszt rekompensat dla pasażerów, zwrotów, dodatkowego personelu i utraconych dochodów mógł wynieść od 80 mln do 102 mln funtów (138 mln USD).

Według szacunków Stephena Furlonga, analityka Davy Research jeden dzień przerwy kosztuje firmę około 30 mln funtów (39 mln USD) w utraconych dochodach.

Głównym kosztem będą rekompensaty - w zależności od tego, ile osób będzie się o nie ubiegać, myślę, że może to sięgnąć około 50 mln funtów  - powiedział Furlong.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane