Awbud planowo, choć bez giełdy

ANP
opublikowano: 13-01-2009, 00:00

Budowlana grupa nie martwi się o brak pracy. Mimo pogorszenia rynku nie rezygnuje z inwestycji i akwizycji.

Budowlana grupa nie martwi się o brak pracy. Mimo pogorszenia rynku nie rezygnuje z inwestycji i akwizycji.

Awbud Wyroby Betonowe (AWB), część grupy Awbud, zrealizował już połowę inwestycji, których wielkość na lata 2008-09 ma wynieść 50 mln zł.

— Udało się przeprowadzić część inwestycji, m.in. otworzyliśmy zakład w Raciborzu. Obecnie grupa ma cztery zakłady. — mówi Michał Wuczyński, wiceprezes Awbudu i główny udziałowiec.

AWB planował debiut na GPW. Z pieniędzy uzyskanych z emisji zamierzał sfinansować kolejne projekty, jednak w 2008 r. zawiesił proces upublicznienia.

— Do giełdy wrócimy, gdy poprawi się sytuacja na rynku kapitałowym. Z inwestycji nie rezygnujemy, jedynie ich wykonanie potrwa nieco dłużej. Będziemy je finansować m.in. z kapitałów własnych, pracujemy też nad zdobyciem dodatkowego funduszu kapitałowego, który objąłby mniejszościowy pakiet akcji — dodaje wiceprezes.

Design build

AWB zanotował w 2008 r. skokowy wzrost przychodów. Druga spółka grupy, Awbud Budownictwo, osiągnęła ponad 200 mln zł przychodów. 30 proc. obrotu pochodziło z sektora ochrony środowiska, reszta z budownictwa przemysłowego i inżynieryjnego.

— Te proporcje chcemy utrzymać w tym roku, który nie będzie gorszy pod względem wyników od poprzedniego. Od początku tego roku oferujemy klientom sektora przemysłowego kompleksową ofertę design build, czyli generalne wykonawstwo inwestycji uzupełniamy usługą projektowania we wszystkich branżach, i możliwością obsługi inwestycji od A do Z, czyli zastępstwa inwestycyjnego — mówi Michał Wuczyński.

Sposób na spowolnienie

Wartość kontraktów w portfelu na 2009 r. Awbud Budownictwa, które zmienia nazwę na Awbud Design Build, wynosi 200 mln zł.

— Budownictwo usługowe może z poślizgiem odczuć skutki kryzysu. Testem dla firm będzie 2010 r. Mam nadzieję, że do tego czasu odwrócą się negatywne trendy w gospodarce. Kluczem do bezpieczeństwa wielu inwestycji będzie finansowanie publiczne. Nasz sposób na spowolnienie to rozszerzenie palety proponowanych usług w ramach design build oraz lepsze dotarcie do klientów poprzez otwieranie kolejnych biur regionalnych — wyjaśnia wiceprezes Awbudu.

Zdaniem Adriana Kyrcza z DM IDMSA, przyszłość spółek z segmentu inżynieryjnego jest w miarę optymistyczna, bo inwestycje w infrastrukturę drogową, kolejową i ochronę środowiska będą współfinansowane przez Unię Europejską.

W 2008 r. grupa zakupiła znaczące pakiety w spółkach specjalizujących się w instalacjach sanitarnych oraz konstrukcjach stalowych. Dalsze akwizycje są przewidziane w drugiej połowie roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu