Awersja do ryzyka nie sprzyja PLN, rynek czeka na sygnały ze strony Fed

  • PAP
opublikowano: 06-02-2023, 16:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Umocnienie się dolara i awersja do ryzyka nie sprzyjają złotemu - wskazała w rozmowie z PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Po bardzo mocnych danych z rynku pracy z USA rynek czeka na komentarze ze strony przedstawicieli Fed, które będą istotne również dla polskich aktywów.

"Dziś na złotego i inne waluty regionu duży wpływ mają czynniki zagraniczne. Rynki ciągle trawią oszałamiające dane z amerykańskiego rynku pracy, które spowodowały umocnienie się dolara do euro - kurs EUR/USD zszedł poniżej 1,08, a waluty naszego regionu osłabiają się wobec euro. Mamy też drugi czynnik, który wpływa mocno na rynki - napięcie między Chinami a USA związane z zestrzeleniem chińskiego balona, który latał nad terytorium Stanów Zjednoczonych. Obawy rynku widać w umocnieniu się franka szwajcarskiego do euro. Klasycznie, przy niepokoju na rynkach, wzroście awersji do ryzyka, umacniają się bezpieczne waluty" - powiedziała Kurtek.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

"Teraz rynki czekają na wypowiedzi członków Fed, w tym zaplanowane na jutro wystąpienie Powella. W zależności od tego co powie prezes Fed sytuacja może albo trochę uspokoić się, albo rynki jeszcze bardziej zaczną sądzić, że podwyżki stóp proc. w USA mogą być większe lub trwać dłużej" - dodała.

Uczestnicy rynku czekają na komentarze ze strony FOMC pod adresem wyjątkowo mocnego raportu z amerykańskiego rynku pracy za styczeń, który został opublikowany już po posiedzeniu Fed w ub. tygodniu. Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła na początku roku o 517 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 189 tys. i wzrostu o 260 tys. miesiąc wcześniej. Stopa bezrobocia w USA spadła do 3,4 proc. i jest najniższa od 1969 r.

We wtorek późnym popołudniem głos zabierze prezes Fed Jerome Powell, a na przestrzeni tygodnia kilkukrotnie wypowiadać się będą członkowie zarządu i regionalnych oddziałów Rezerwy Federalnej.

W ocenie głównej ekonomistki Banku Pocztowego w najbliższych dniach złoty może znaleźć się w okolicy 4,70-4,71/EUR, o ile wtorkowa wypowiedź szefa Fed nie wpłynie na dalsze osłabienie polskiej waluty.

"Nie spodziewałabym się, że EUR/PLN zejdzie poniżej 4,69, odszedł już trochę za bardzo w górę od tego poziomu. W najbliższych dniach bardziej prawdopodobne są okolice 4,70-4,71, o ile złoty jeszcze bardziej nie osłabi się po mocnych wypowiedziach Powella" - powiedziała PAP Biznes Kurtek.

RYNEK DŁUGU

Ekonomistka zwraca uwagę, że sytuacja na rynkach bazowych i komentarze ze strony Fed będą też kluczowe dla polskiego rynku długu.

"Podobna sytuacja panuje na rynku długu. Obligacje reagują na bardzo mocne dane z USA - na rynkach bazowych, ale nie tylko, mamy wzrosty rentowności. W Polsce w ciągu dnia sięgały one nawet 20 pb" - powiedziała.

"Nie można wykluczyć, że po dzisiejszych wzrostach nastąpi jakieś uspokojenie czy nawet korekta na rynku długu. Niemniej z całą pewnością rynki będą czekały z niecierpliwością na jutrzejszą wypowiedź Powella" - dodała.

W ocenie Kurtek środowa decyzja RPP nie powinna mieć większego wpływu na krajowe aktywa.

"Decyzja RPP raczej nie powinna mieć większego wpływu, wszyscy oczekują, że stopy pozostaną bez zmian. Większość analityków spodziewa się też, że generalnie stopy w Polsce nie będą już podwyższane. Ewentualnie czwartkowe wypowiedzi prezesa NBP mogą mieć znacznie, ale raczej wydaje się, że tu też jakichś większych zmian w retoryce nie będzie" - powiedziała PAP Biznes Kurtek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane