AXA TFI: Pozostajemy umiarkowanie pozytywnie nastawieni do rynku akcji

DI
opublikowano: 24-11-2010, 00:00

Październik, ku zaskoczeniu części inwestorów, przyniósł kontynuację wzrostów rozpoczętych we wrześniu. Krajowy rynek akcji nie należał do najsilniejszych, ulegając w znacznym stopniu stopom zwrotu osiągniętym np. w Niemczech, Turcji czy Rosji, ale na tle regionu wypadł całkiem przyzwoicie. Najlepiej zachowywał się segment średnich spółek mierzony za-

chowaniem indeksu mWIG40,

natomiast najsłabiej zachowywały się spółki małe, czyli indeks sWIG80, którego wartość spadła w październiku w porównaniu z wrześniem o blisko 1 pkt proc.

Sytuacja fundamentalna spółek na GPW w Warszawie w porównaniu z wrześniem wygląda nieco gorzej, głównie na skutek wzrostu notowań. Wskaźnik C/Z dla indeksu WIG wynosił na koniec października 19,70, a wskaźnik C/WK — 1,50. Relatywnie tańsze (w przypadku wskaźnika C/Z) są największe spółki — wskaźnik C/Z dla indeksu WIG20 wynosi 16,30, a wskaźnik C/WK — 1,75. W przypadku segmentu mniejszych spó- łek wartość wskaźnika C/Z to 18,70, a wartość wskaźnika C/WK to 1,67 dla indeksu mWIG40 oraz odpowiednio 15,70 i 1,37 dla indeksu sWIG80 (przy tym ostatnim widać wyraźnie efekt tego, że indeks małych spółek, tracąc na wartości, spowodował obniżenie się również wskaźnika C/Z).

Nasze podejście do polskiego rynku akcji nie zmieniło się. Nadal pozostajemy umiarkowanie pozytywnie nastawieni do rynku akcji i zakładamy utrzymanie dotychczasowego pozytywnego trendu na rynku akcji w kolejnych tygodniach i miesiącach. Znajdujemy się w trakcie ożywienia gospodarczego i na tym etapie cyklu akcje spółek pozostają dobrym miejscem do trzymania swoich oszczędności. Patrząc przez pryzmat relatywnie wysokich wskaźników C/Z i C/WK, należy pamiętać o selektywnym podejściu do wyboru konkretnych spó-łek oraz o poprawiającej się sytuacji, jeżeli chodzi o poziom zysku wypracowywany przez poszczególne spółki, wchodzące w skład głównych krajowych indeksów akcji.

Zarządzający AXA TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane