AXA TFI: Pozostajemy umiarkowanie pozytywnie nastawieni do rynku akcji

Zarządzający AXA TFI
opublikowano: 24-11-2010, 10:28

Październik przyniósł - ku zaskoczeniu części inwestorów - kontynuację wzrostów rozpoczętych we wrześniu. Krajowy rynek akcji nie należał do najsilniejszych. W znacznym stopniu ulegał stopom zwrotu osiągniętym np. w Niemczech, Turcji lub Rosji. Na tle regionu wypadł jednak całkiem przyzwoicie.

Najlepiej zachowywał się segment średnich spółek mierzony zachowaniem indeksu mWIG40. Najsłabiej zachowywały się spółki małe, czyli indeks sWIG80, którego wartość spadła w październiku w porównaniu z wrześniem o blisko 1 pkt proc.

Sytuacja fundamentalna spółek na GPW w Warszawie w porównaniu z wrześniem wygląda nieco gorzej, głównie na skutek wzrostu notowań. Wskaźnik C/Z dla indeksu WIG wynosił na koniec października 19,70, a wskaźnik C/WK — 1,50. Relatywnie tańsze (w przypadku wskaźnika C/Z) są największe spółki — wskaźnik C/Z dla indeksu WIG20 wynosi 16,30, a wskaźnik C/WK — 1,75. W przypadku segmentu mniejszych spó- łek wartość wskaźnika C/Z to 18,70, a wartość wskaźnika C/WK to 1,67 dla indeksu mWIG40 oraz odpowiednio 15,70 i 1,37 dla indeksu sWIG80 (przy tym ostatnim widać wyraźnie efekt tego, że indeks małych spółek, tracąc na wartości, spowodował obniżenie się również wskaźnika C/Z).

Nasze podejście do polskiego rynku akcji nie zmieniło się. Nadal pozostajemy umiarkowanie pozytywnie nastawieni do rynku akcji i zakładamy utrzymanie dotychczasowego pozytywnego trendu na rynku akcji w kolejnych tygodniach i miesiącach. Znajdujemy się w trakcie ożywienia gospodarczego i na tym etapie cyklu akcje spółek pozostają dobrym miejscem do trzymania swoich oszczędności. Patrząc przez pryzmat relatywnie wysokich wskaźników C/Z i C/WK, należy pamiętać o selektywnym podejściu do wyboru konkretnych spółek oraz o poprawiającej się sytuacji, jeżeli chodzi o poziom zysku wypracowywany przez poszczególne spółki, wchodzące w skład głównych krajowych indeksów akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zarządzający AXA TFI

Polecane