AZ Finanse: Nastroje już prodolarowe

AZ Finanse
08-08-2008, 09:03

Wczorajsza sesja w Warszawie tylko na  początku robiła dobre wrażenie. WIG20 wzrósł o 1 procent, ale wystarczyły tylko drobne spadki w Europie i od razu niedźwiedzie zniosły całą zwyżkę. Rozczarowujący raport o wzroście ilości bezrobotnych w Stanach o nowe  455 tysięcy osób wzmocnił krajową podaż przez co główny warszawski indeks spadł ostatecznie o 1,4 proc. Mniejsze spółki również poddały się korekcie i  zniżkowały o 1 procent. Wszystko działo się przy niewielkim obrocie 1,2 mld złotych.

Na zachowanie giełd nie wpłynęły wczorajsze decyzje Banku Anglii i ECB. Oba banki nie zmieniły stóp procentowych, a jedynie nieprzewidziane obniżki wywołałyby popyt do tablicy. Mimo to graczy zainteresował komunikat Prezesa ECB. Był on mniej „jastrzębi” niż oczekiwano dzięki czemu na rynku walutowym gracze na wyścigi kupowali dolara doprowadzając do mocnego spadku EUR/USD. Jean-Claude Trichet w swoim przemówieniu podkreślał zagrożenie inflacją, ale nie sugerował w najbliższym czasie podwyższenia kosztów pieniądza. Pamiętając, że ostatnie dane z gospodarek europejskich są coraz gorsze taki komunikat był wszystkim na co ECB mógł sobie pozwolić.

Sesja w Stanach zakończyła się spadkami aż o 1,8 proc. Widać inwestorzy amerykańscy zwrócili większą uwagę na informacje ze spółek, a nie były one dobre. Ubezpieczyciele (AIG, Allianz), banki (Barclays), detaliści (Wal-Mart) a nawet telekomunikacja (Deutsch Telekom) informowały o spadku zysków, obniżeniu prognoz lub zmniejszeniu sprzedaży. Jak widać wszystkie istotne branże miały udział w amerykańskiej przecenie.

Rozpoczynająca się dziś Olimpiada nie będzie mieć znaczenia dla rynków, jednak w okolicach 14 handel zapewne wyraźnie się zmniejszy. Nasi inwestorzy będą szczególnie aktywni na początku sesji kiedy to wyniki kwartalne publikuje PKO BP. Ostateczny wynik będzie jednak zależał głównie od zachowania europejskich parkietów i ich reakcji na amerykańskie spadki.

Krzysztof Barembruch
AZ Finanse

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZ Finanse

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / AZ Finanse: Nastroje już prodolarowe