AZ: Jest dobrze, a nawet jeszcze lepiej

AZ finanse
opublikowano: 07-08-2009, 16:54

Piątkowa sesja przebiegała bardzo spokojnie.WIG20 bez najmniejszych emocji po neutralnym otwarciu osunął się na  poziom czerwcowego maksimum 2040 pkt. Następnie dzięki coraz lepszej postawie TP  SA bykom udało się odbić od wsparcia, ale rynek nadal pozostawał na 0,5 proc. minusie.

Podobnie przebiegała sesja na zachodnich parkietach, gdzie na niewielkich spadkach gracze czekali na dane o amerykańskim bezrobociu.

W podnoszeniu indeksów nie pomagały dane makro z niemieckiej gospodarki. Chociaż wczoraj pozytywnie zaskoczył wzrost zamówień przemysłowych dziś rozczarowała faktyczna wielkość tej produkcji, która w ciągu miesiąca spadała o 0,1 proc., a na przestrzeni roku zmniejszyła się o 18,1 proc. Obie informacje były gorsze niż oczekiwania, ale nie wpłynęły na rynkowe nastroje ponieważ wszyscy wyczekiwali danych z USA.

Oczekiwanie okazało się nad wyraz uzasadnione, bo raport o stanie amerykańskiego rynku pracy, okazały się tak dobry że aż podejrzany. Wszystkie wskaźniki były wyjątkowo dobre i zdecydowanie lepsze niż prognozy. Po pierwsze stopa bezrobocia w USA wyniosła 9,4 proc., a oczekiwano aż 9,7 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca (9,5 proc.) oznacza to jej pierwszy spadek od kwietnia 2008 roku. Po drugie w sektorze pozarolniczym ubyło tylko 247 tysięcy miejsc pracy, czyli najmniej od września. Po trzecie wzrosła średnia długość tygodnia pracy oraz średnie tygodniowe zarobki, a dodatkowo zwiększyła się też o 0,2 proc średnia godzinowa pensja (wynosi 18,53 dolara). To wszystko bezpośrednio powinno przekładać się na zwiększenie popytu i konsumpcji, jednak trzeba pamiętać, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy pensje średnio zmniejszyły się o 4,7 proc., co jest największym spadkiem od 1960 roku. Dlatego też należy ostrożnie wyciągać wnioski z obecnych wzrostów wynagrodzeń.

Gracze taki zestaw danych odebrali nad wyraz przejrzyście – recesja się kończy i trzeba szybko kupować akcje! Jak odebrali tak zrobili i indeksy z minusów momentalnie znalazły się na 2 proc. wzrostach. WIG20 szybko uporał się z barierą 2100 pkt. i rósł dalej kończąc powyżej poziomu od którego rozpoczęła się środowa przecena. Tak szybki powrót powyżej tych wartości to bardzo dobry sygnał utrzymania dobrych nastrojów. Można powiedzieć, że europejskie i krajowe byki zrobiły wszystko aby jak najlepiej wykorzystać dzisiejsze dane. Absolutny sukces będzie można jednak dopiero ogłosić jeżeli Amerykanie również utrzymają początkowy optymizm i uporają się ze swoimi oporami technicznymi. Bez tego nadal będziemy obserwować boczne ruchy indeksów, które doskonale pasują do wakacyjnej aury.

Paweł Cymcyk
Analityk
A-Z Finanse

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZ finanse

Polecane