AZ: Mały krok dla byków, a wielki dla hossy

A-Z Finanse
opublikowano: 04-08-2009, 08:46

Kolejny tydzień wszystkie rynki rozpoczęły od wyraźnego umocnienia. Indeksy w Stanach od początku rosły, co częściowo można było przypisać dobrym danym makro, a częściowo psychologicznej walce o wyjście powyżej psychologicznego oporu na wysokości 1000 pkt. Dane makroekonomiczne bez wątpienia wspierały popyt.

Szczególnie pozytywnie zaskoczył indeks ISM dla sektora przemysłowego, który wzrósł z 46 pkt. do 48,9 pkt. To najwyższa wartość indeksy rozwoju przemysłu od lutego 2008 i  minimalnie mniej niż graniczna wartość 50 pkt. oddzielająca rozwój od recesji. Dodatkowo byki dostały kolejne potwierdzenie poprawy w sektorze nieruchomości. Wydatki na konstrukcje budowlane wzrosły w ciągu miesiąca o 0,3 proc. podczas gdy prognozowano spadek o 0,5 proc.

S&P500 po raz pierwszy od 4 listopada dotarł  do bariery 1000 pkt. i zamknął się powyżej niej. Definitywne przełamanie jej jest obecnie na wyciągnięcie ręki i oznaczałoby kolejny po lutowym odbiciu istotny element nowej-hossy. Dalszy rozwój wypadków jest coraz mniej oczywisty. Z jednej strony indeks znajduje się tuż pod istotnym październikowo-listopadowym oporem i gdyby zdołał go przełamać to otwarta będzie droga do ataku na główną linię bessy znajdującą się 14-15 proc. wyżej. Z drugiej strony rynki są potężnie technicznie wykupione i dalsza zwyżka jest coraz mniej prawdopodobna. Nie oznacza to oczywiście, że jest niemożliwa, bo gdy kapitał szuka sobie miejsca to nie ma zbyt drogich akcji i żaden opór nie jest groźny.

Poniedziałek był również w miarę udany na GPW, choć nie tak jednokierunkowy jak na zachodzie.  WIG20 rozpoczął neutralnie, a w połowie sesji zyskiwał już dwa procent i zaledwie kilkunastu punktów zabrakło mu do 2200 pkt. Bardzo silny był sektor surowcowy, a liderem wzrostów KGHM, który zyskał ponad 7 proc, dzięki czemu kurs jest już najwyżej od 2007 roku. Po bardzo dobrej pierwszej części dnia sytuacja zmieniła się popołudniu. Podaż odzyskała niemal cały stracony teren i jedynie lepsze dane z USA sprawiły, że w końcówce udało się bykom odzyskać kilka punktów i uratować jednoprocentowy wzrost. Dość zastanawiająca jest kwestia obrotu. Był on o połowę mniejszy od piątkowego i ciężko w nim doszukać się chęci kupna wśród dużych graczy. Dziś największą uwagę skupi na sobie sektor bankowy, co będzie konsekwencją publikacji półrocznego raportu PEKAO. W ciągu miesiąca akcje tego banku zyskały niemal 50 proc., a pozostałych największych instytucji ok. 30 proc. Dziś będziemy się mogli przekonać czy ten optymizm znajdzie to uzasadnienie w wynikach.

Paweł Cymcyk
Analityk
A-Z Finanse

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: A-Z Finanse

Polecane