Aż tacy strachliwi nie jesteśmy

DCZ
opublikowano: 02-10-2009, 00:00

Nie obawiamy się utraty pracy w związku z kryzysem, choć do decyzji zawodowych podchodzimy ostrożnie.

Nie obawiamy się utraty pracy w związku z kryzysem, choć do decyzji zawodowych podchodzimy ostrożnie.

Prawie 74 proc. uczestników badania portalu Pracuj.pl i Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych nie boi się utraty pracy w związku z obecną sytuacją gospodarczą. Pewien optymizm widać także w odpowiedziach dotyczących perspektyw rozwoju zawodowego. Bo do optymistycznych należy zaliczyć deklaracje 42 proc. ankietowanych, że ich pozycja na rynku pracy nie zmieni się w najbliższym półroczu. Dla ponad jednej czwartej (27,7 proc.) świat ma zdecydowanie różową barwę. Uważają, że ich sytuacja zawodowa zmieni się na lepsze. Co ciekawe, częściej są to mężczyźni (prawie jedna trzecia twierdzi, że ich sytuacja zawodowa się poprawi, gdy wśród kobiet — 23 proc.).

Optymizm pracowników można tłumaczyć tym, że tylko 4 na 10 badanych widzi wpływ kryzysu gospodarczego na sytuację swojego pracodawcy. Pozostali dzielą się na dwie grupy: tych, którzy nie widzą w firmie żadnych zmian (40 proc.), i tych, którzy nie wiedzą, czy spowolnienie gospodarcze wpłynęło na kondycję ich pracodawców.

Dla prawie połowy badanych, którzy odczuwają wpływ kryzysu na działanie ich firm, przejawia się on w spadku liczby zamówień. Równie duża grupa uważa, że kryzys wpłynął na wstrzymanie rekrutacji i pogorszenie atmosfery w firmie (45 proc.). Inne wymieniane przez internautów symptomy to: zwolnienia, cięcia wynagrodzeń i ograniczenie wydatków na szkolenia. Wprowadzenie programu ochronnego dla zwalnianych pracowników odnotowało tylko 3 proc. respondentów.

Z badania wynika również, że ankietowani internauci z dużym dystansem podchodzą do ewentualnej zmiany pracy. Niemal 78 proc. nie planuje tego w najbliższym półroczu. No, chyba że oferta byłaby wyjątkowo atrakcyjna. Wtedy rozważyłoby ją niemal 7 na 10 badanych.

Niechęć do zmian autorzy badania tłumaczą sytuacją gospodarczą, która powoduje, że czujemy się bardziej przywiązani do aktualnego zajęcia zawodowego. 26 proc. respondentów boi się, że byłoby im trudno znaleźć lepszą pracę, a niemal tyle samo wprost mówi, że nie chce ryzykować ze względu właśnie na sytuację gospodarczą.

W badaniu wzięło udział 3683 internautów, pracowników małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

78%

Tylu ankietowanych przez Pracuj.pl i Interaktywny Instytut Badań Rynkowych nie zamierza w najbliższym półroczu zmieniać pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu