Azarow: Polacy wstrzymują przedłużenie ropociągu Odessa-Brody

06-02-2007, 10:47

Przedłużenie istniejącego ukraińskiego odcinka ropociągu Odessa-Brody do Gdańska nie jest możliwe z powodu stanowiska strony polskiej, która zwleka z podjęciem odpowiednich decyzji - oświadczył wicepremier Ukrainy Mykoła Azarow w opublikowanej we wtorek rozmowie z dziennikiem "Dieło".

Przedłużenie istniejącego ukraińskiego odcinka ropociągu Odessa-Brody do Gdańska nie jest możliwe z powodu stanowiska strony polskiej, która zwleka z podjęciem odpowiednich decyzji - oświadczył wicepremier Ukrainy Mykoła Azarow w opublikowanej we wtorek rozmowie z dziennikiem "Dieło".

"W tej kwestii piłka znajduje się obecnie na polskiej połowie boiska. Ropociąg będzie przechodzić przez terytorium Polski, a Polska nie podejmuje w tej sprawie decyzji" - powiedział Azarow, który oprócz funkcji wicepremiera pełni w rządzie prorosyjskiego premiera Wiktora Janukowycza także funkcję ministra finansów.

Jest to już drugi komentarz Azarowa pod adresem Warszawy w bieżącym tygodniu. W poniedziałek zaatakował on Polskę za plany rozmieszczenia na swym terytorium komponentów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Jego zdaniem plany te stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy.

"(...) Jeśli między Polską a Ukrainą panują normalne, dobrosąsiedzkie stosunki, to polski rząd powinien przynajmniej przeprowadzić z Ukrainą konsultacje i po wysłuchaniu opinii Ukrainy - jako bezpośredniego sąsiada - podjąć odpowiednią decyzję" (w sprawie rozmieszczenia elementów tarczy) - mówił Azarow w telewizji.

W tym samym telewizyjnym wystąpieniu wicepremier w rządzie Janukowycza uznał, że partnerstwo w stosunkach Ukrainy z Polską pozostaje wyłącznie na poziomie deklaracji.

"Kiedy rzecz dotyczy prawdziwie strategicznych interesów, to z nami jako partnerami, niestety, nikt się za bardzo nie liczy. Czas już przejść od mitów i fantazji do realnego życia, widzieć świat takim, jaki jest, a nie żyć iluzjami" - zaznaczył Azarow.

Ukraiński rząd nie opracował dotychczas oficjalnego stanowiska w sprawie planów umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy rakietowej na terytorium Polski i Czech.

Jarosław Junko

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Azarow: Polacy wstrzymują przedłużenie ropociągu Odessa-Brody