AZF: koniec pomocy i koniec poprawy

A-Z Finanse
opublikowano: 25-09-2009, 18:50

Piątek rozpoczął się od dość nerwowych ruchów rynku. Przy małej płynności WIG20 najpierw z ujemnego otwarcia przeskoczył na zieloną stronę i osiągnął poziom 2260 pkt., by zaraz potem ponownie notować pół-procentowy spadek. Kolejne godziny handlu były już mniej interesujące, ponieważ indeks dokładnie kopiował zachowanie niemieckiego parkietu, który pozostawał w pobliżu poziomu zamknięcia.

Większe zmiany na rynku wprowadziły dopiero dane z USA o zamówieniach na dobra trwałego użytku, które spadły w sierpniu o 2,5 proc. Łatwo zgadnąć co odpowiada za taki spadek, ponieważ po wyłączeniu środków transportu wielkość zamówień pozostała bez zmian. Wyraźnie widać zatem pierwsze symptomy zakończenia 3 miliardowego programu dopłat do nowych samochodów w Stanach, który zaraz znajdzie odzwierciedlenie w danych o sprzedaży. Drugim powodem tak dużego spadku było zapewne świadome zmniejszenie zamówień przez firmy, które nie wierzą w utrzymanie się popytu na obecnym poziome, a więc nie chcą nadmiernie rozbudowywać zapasów.

Reakcją na słabe dane było solidarne zanurkowanie europejskich indeksów, które pogłębiło dzienne minima, ale nie doprowadziło do wyprzedaży. Co więcej popyt w samej końcówce wyraźnie się uaktywnił i nie przeszkadzał mu nawet niewiele gorszy od oczekiwań wskaźnik ilości sprzedanych nowych domów w USA. Chwilę przed nim opublikowany był lepszy od prognoz indeks Uniwersytetu Michigan, który jednak nic nie zmienił, ale i tak rynek dał radę  odrobić większość strat.

Zakończenie symbolicznym minusem przy umiarkowanym obrocie jest jednak dobrym sygnałem, bo wciąż utrzymywana jest znaczna bariera bezpieczeństwa ponad 2150 pkt. Ponadto kolejny tydzień kończy wrzesień i jest jednocześnie bardzo istotny z historycznego punktu widzenia. Rok temu rynek dotykały największe przeceny i jeżeli uda się bez problemów przetrwać ten okres i popyt nie przestraszy się efektu bazy to cały październik może przynieść powtórkę z lipca i wynieść indeksy na nowe szczyty.

Paweł Cymcyk
Analityk
A-Z Finanse

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: A-Z Finanse

Polecane