Azja: eksporterzy pociągnęli giełdy w górę

28-07-2003, 08:48

Azjatyckie giełdy zareagowały wzrostami na bardzo dobre dane makro podane w piątek w USA. Inwestorzy kupowali przede wszystkim akcje największych eksporterów, licząc, że jako pierwsi skorzystają oni z poprawy koniunktury w USA.

Na giełdzie w Tokio zarówno Topix, jak i średnia Nikkei zanotowały największe wzrosty od trzech tygodni. Dużym popytem cieszyły się akcje Matsushita Electric, największego na świecie producenta elektroniki użytkowej. Wiadomość o rekordowym wzroście zamówień na dobra trwałego użytku w USA spowodowała, że mocno zdrożały papiery Komatsu, jednego z największych na świecie producentów maszyn budowlanych.

Giełda koreańska kończyła wzrostem już trzecią sesję z rzędu. Inwestorzy kupowali akcje LG Electronics, producenta elektroniki użytkowej, który aż 60 proc. sprzedaży realizuje na rynkach zagranicznych. W górę poszedł wyraźnie kurs Hyundai Motor, największego miejscowego producenta i eksportera samochodów.

Na giełdzie tajwańskiej dużym popytem cieszyły się akcje największych producentów chipów, podwykonawców największych koncernów. Wzrosła wyraźnie cena papierów m.in. Taiwan Semiconductor i United Microelectronics. Na giełdzie singapurskiej inwestorzy kupowali akcje Chartered Semiconductor Manufacturing i Creative Technology, największego na świecie producenta kart muzycznych stosowanych w PC-tach. Na giełdzie w Hongkongu, która podobnie jak tokijska rosła już po raz trzeci z rzędu, wzrosły kursy Johnson Electric Holdings i Li & Fung, pośredniczących w handlu między chińskimi producentami i amerykańskim odbiorcami.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Azja: eksporterzy pociągnęli giełdy w górę