Azja: inwestorzy w Tokio mają nareszcie powody do radości

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 08-03-2002, 08:56

Tak udanego tygodnia giełda w Tokio nie miała od ponad czterech lat. W piątek wzrostom przewodziły spółki komputerowe i eksporterzy uszczęśliwieniu ożywieniem gospodarczym w USA. Na pozostałych giełdach brakowało emocji, a koreański indeks Kospi stracił ponad 1 proc.

Tokijski wskaźnik Nikkei zawędrował najwyżej od siedmiu miesięcy. Gracze zlekceważyli dane o 1,2-proc. spadku PKB w IV kwartale 2001 r. i z optymizmem patrzą w przyszłość. Ożywienie gospodarcze, które w USA już stał się faktem, wzmacnia kursy m.in. Advantesta, największego producenta sprzętu do testowania pamięci komputerowej, oraz Kyocerę, twórcę ceramicznych elementów chipów. Trwający w Azji wzrost cen akcji oznacza dla brokerów wyższe prowizje. Nie dziwi więc kilkuprocentowa zwyżka kursów Nomury i Daiwa Securities.

Najmocniejszy do niedawna rynek w Seulu przeżywa obecnie ciężkie chwile. Gracze rozpoczęli tam realizację zysków, co najmocniej odczuli przedstawiciele branży półprzewodników. Samsung Electronics i LG Elelctronics straciły po 3 proc. Jeszcze mocniej przeceniono Hynix Semiconductor, którego kondycja finansowa pogarsza się.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Azja: inwestorzy w Tokio mają nareszcie powody do radości