Azja: japońskie banki znów pociągnęły rynek w dół

opublikowano: 09-10-2002, 09:47

Na azjatyckich giełdach ponownie dominowała podaż. Indeks giełdy tokijskiej czwarty raz w tym miesiącu spadł podczas sesji do poziomu sprzed 19 lat.

Ponownie taniały akcje japońskich banków. Z doniesień miejscowej prasy wynika, że władze mogą zdecydować się na nakazanie im zwiększenia rezerw na pokrycie złych długów, co może zmusić przynajmniej część z nich do zwrócenia się o finansową pomoc do państwa. W środę mocno staniały akcje największych przedstawicielu sektora bankowego, Mizuho Holdings i UFJ Holdings.

Wyprzedaż papierów amerykańskich spółek motoryzacyjnych wywołała przecenę papierów ich japońskich rywali. Staniały akcje Toyoty, Mazdy i Hondy, których wyniki w znacznym stopniu zależą od koniunktury panującej na amerykańskim rynku.

Wiadomość o bliskim odblokowaniu portów Zachodniego Wybrzeża USA wywołała popyt na akcje azjatyckich przedstawicieli branży portowej, m.in. japońskiego Mitsui O.S.K. oraz singapurskich Cosco Investment i Singapore Shipping Corp. Zdrożały również papiery tajwańskich spółek branży komputerowej, m.in. Hon Hai, największego miejscowego producenta części do PC-tów. Dzienna wartość eksportu tajwańskich spółek branży komputerowej, odbywającego się przez wspomniane wcześniej amerykańskie porty, wynosiła przed wstrzymaniem ich pracy 26 mln USD.

Wyraźnie spadł w środę indeks giełdy koreańskiej. Inwestorzy pozbywali się akcji Samsunga. 21 października spółka ma przedstawić kwartalne wyniki. Część analityków zapowiada, że spółka odczuje negatywne skutki rosnącego popytu na produkowane przez jej konkurentów telewizory płaskoekranowe.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Azja: japońskie banki znów pociągnęły rynek w dół