Azja: Nikkei kończy drugi tydzień z rzędu spadkiem

Marek Druś
opublikowano: 22-03-2002, 10:07

Poza giełdą tokijską, pozostałe azjatyckie rynki zakończyły tydzień wzrostami. Indeks Nikkei wyraźnie spadł po wiadomości, że rząd nie zamierza uruchamiać w tym miesiącu żadnych środków, mających poprawić wycenę papierów notowanych na japońskiej giełdzie.

Tokijska giełda zakończyła drugi z rzędu tydzień spadkiem, który łącznie sięgnął 4,6 proc. W poprzednich czterech Nikkei zyskał 21 proc. wartości. W piątek taniały przede wszystkim akcje banków oraz producentów chipów. W przypadku tych drugich o spadku zdecydowała wiadomość o piątej z rzędu kwartalnej stracie Micron Technology, największego w USA producenta pamięci komputerowych. W Tokio spadły ceny udziałów m.in. Advantest i Tokyo Electron. Wśród banków przecena dotknęła ponownie największego przedstawiciela branży, Mizuho Holdings.

Na giełdzie w Hongkongu umiarkowaną poprawę nastrojów wywołała wiadomość, że działający w branzy telekomunikacyjnej Hutchison Whampoa zakończył rok mniejszą niż oczekiwano stratą. Dokładnie odwrotnie działo się w przypadku największego miejscowego dewelopera, Cheung Kong. Spółka podała, że jej zysk spadł w ubiegłym roku o 62 proc., więcej niż oczekiwano.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane