Azjatyccy inwestorzy kupowali akcje banków i spółek technologicznych

opublikowano: 24-06-2004, 08:36

Na japońskiej giełdzie doszły wreszcie do głosu banki. Podczas gdy jeszcze w środę wycena większości z nich silnie spadała, w czwartek doszło do odreagowania. Efektem tego była dodatnia zmiana wartości indeksu Nikkei na końcu sesji. Barometr koniunktury panującej na tokijskiej giełdzie wzrósł o 1,41 proc. notując ośmiotygodniowe maksimum. Zwyżką zakończyły się także notowania w Korei i Hongkongu.

Tokijski parkiet rósł napędzany coraz wyższymi zleceniami zakupu akcji banku Mitsubishi Tokyo Financial Group (MTFG). Poprawie nastrojów w sektorze finansowym pomógł raport Standard & Poors, w którym podwyższona ratingi dla MTFG - a właściwie - dla dwóch banków wchodzących w skład grupy kapitałowej. W efekcie wycena papierów największego japońskiego kredytodawcy zwiększyła się o ponad 3,1 proc.

Swój udział w poprawie nastrojów na największym azjatyckim rynku kapitałowym miały też spółki technologiczne, które kontynuowały dobra passę z początku tygodnia. O ponad 2,5 proc. rosły notowania Canona, trzeciego na świecie producenta sprzętu fotograficznego. O blisko 5 proc. spuchły portfele posiadaczy walorów Tokyo Electron, światowego wicelidera w produkcji podzespołów do półprzewodników. Niemal 1,6-proc. zwyżką zakończył czwartkowe kwotowania koncern DoCoMo, największy operator sieci komórkowych w kraju Kwitnącej Wiśni.

3,3-proc. zwyżka indeksu Kospi to w głównej mierze zasługa wzbijającego się coraz wyżej kursu papierów Samsunga. Zajmujący drugie miejsce w rankingu największych światowych producentów chipów koncern dodał 3,9 proc. do swojej wyceny i systematycznie odrabia straty po spadku z rekordowego poziomu jaki kurs ustanowił w kwietniu. Akcje Samsunga są obecnie warte około 466,5 wonów, o około 180 wonów mniej niż wynosi rekord.

Dobrze w Seulu zaprezentowały się też papiery LG Electronics, które zyskały 2,8 proc. Również w przypadku tej spółki mamy do czynienia z odbiciem po 35-proc. spadku wyceny od kwietniowego szczytu.

Motywowany 1,5-proc. wzrostem wyceny HSBC (Bank of Communications zgodził się mu sprzedać 20 proc. swoich akcji), rósł główny indeks giełdy w Hongkongu. Hang Seng zyskał ostatecznie 2,54 proc

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Azjatyccy inwestorzy kupowali akcje banków i spółek technologicznych