Azjatyccy inwestorzy kupowali akcje eksporterów i spółek hi-tech

opublikowano: 28-07-2004, 08:15

W odpowiedzi na najwyższy od dwóch lat wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów oraz zakończone zwyżką notowania na rynkach w Stanach Zjednoczonych, azjatyckie giełdy odnotowały w środę wzrosty indeksów.

Rosnące kursy akcji były w głównej mierze zasługą największych eksporterów z tego regionu. W Tokio trend podtrzymywały idące na północ notowania Toyoty Motor, Sony i NEC zaś w Seulu bykom przewodził Samsung Electronics i Hunday.

Główny wskaźnik japońskiej giełdy, Nikkei dodał w środę 1,6 proc. do swojej wartości. Blisko 2-proc. zwyżkę odnotowała Toyota, największy na świecie producent samochodów. Powodem zwyżki jest generowanie niemal połowy zysków operacyjnych na rynku północnoamerykańskim. Ponad trzykrotnie więcej od Toyoty rósł kurs walorów Seiko Epson, największego japońskiego producenta drukarek atramentowych. Momentami kurs szybował o 7 proc. To zasługa, drugiego już w przeciągu ostatniego miesiąca podniesienia prognozy z powodu lawinowej liczby zamówień.

Przed publikacją danych kwartalnych nieznacznie rosła też wycena Canona. Analitycy oczkują, że dzięki zwiększonej sprzedaży kopiarek i kamer cyfrowych, jeden z liderów rynku urządzeń optycznych pochwali się wysokimi zyskami.

Bardzo słabo wypadły środowe kwotowania UFJ Holdings, czwartego pod względem wielkości japońskiego banku. Spadek ceny akcji o ponad 4 proc. to wynik spekulacji o możliwym zerwaniu prac nad fuzją ze strony Mitsubishi Tokyo Financial Group. Tak ponoć powiedzieli dwaj wysocy rangą przedstawiciele MTFG.

Na południowokoreańskim parkiecie pierwsze skrzypce odgrywał Hunday, który ucieszył akcjonariuszy zwiększając o 3 proc. swoja wartość. Niewiele mniej dał zarobić Samsung, któremu przysłużyły się informacje o wyższym niż 20 proc. wzroście sprzedaży telefonów na całym świecie w tym roku. To miedzy innymi wynik wymiany starszych modeli i mody na aparaty z kolorowym wyświetlaczem.

Ostatecznie, seulski Kospi zakończył dzień 0,8 proc. powyżej wtorkowego zamknięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Azjatyccy inwestorzy kupowali akcje eksporterów i spółek hi-tech