Azjatycki ‘Fort Knox’ wystawiony na sprzedaż

opublikowano: 18-07-2019, 10:20

Znajdujący się na terenie Singapuru, prywatny skarbiec o  maksymalnym poziomie bezpieczeństwa został oficjalnie wystawiony na sprzedaż.

Le Freeport, to wielopiętrowy magazyn i repozytorium dzieł sztuki, drogocennych klejnotów. Znajduje się w nim m.in. magazyn złota banku JPMorgan Chase. Jak donoszą agencyjne źródła, obiekt poszukuje nabywcy już od 2017 roku, jak dotąd bez powodzenia. Jego właścicielem jest  Yves Bouvier, szwajcarski sprzedawca dzieł sztuki, który od pięciu lat toczy prawną batalię z rosyjskim miliarderem Dmitrym Rybolovlewem i zmuszony jest do zbycia aktywów.

Uruchomiony w 2010 r. kosztem około 100 mln dolarów singapurskich (74 mln USD) skarbiec znajduje się na dużym obszarze gruntów rządowych z bezpośrednim dostępem do pasów startowych lotniska Changi.

Wcześniej znany jako Singapur Freeport, budynek był przez jakiś czas regionalnym centrum luksusowych przedmiotów kolekcjonerskich i handlu kruszcami. Konflikt z rosyjskim miliarderem 

„przyniósł niechciane zainteresowanie placówce, ale ogólnie pozostał centralnym punktem przemysłu złota w Singapurze, zarówno dla klientów instytucjonalnych, jak i indywidualnych.

Do negatywnych zmian doszło kilka lat temu, kiedy chińskie ograniczenie wydatków luksusowych i spowolnienie gospodarcze w regionie ograniczyło popyt na produkty o wysokiej wartości, podczas gdy odejście wielu banków z fizycznego biznesu towarowego od 2014 r. zmniejszył potrzebę przechowywania złota.

Przedsięwzięcie traci pieniądze od niemal dekady  Według danych złożonych w Urzędzie ds. Rachunkowości i Regulacji Korporacyjnych w Singapurze do końca ubiegłego roku odnotowano skumulowane straty w wysokości 18,4 mln USD.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy