Azjatyckie giełdy kończyły tydzień wzrostami

03-10-2003, 08:51

Na azjatyckich giełdach panowały w piątek dobre nastroje. Przy braku wyraźnych sygnałów z rynków amerykańskich największy wpływ na decyzje inwestorów miały wiadomości krajowe.

Na giełdzie w Tokio popytem cieszyły się akcje eksporterów. Trzykrotna w tym tygodniu interwencja rządu na rynku walutowym skutecznie osłabiła wartość jena. Pozwoli to utrzymać konkurencyjność japońskich firm na zagranicznych rynkach. Popytem cieszyły się akcje koncernu Sony, który jedną trzecią przychodów generuje w USA. Wrósł także kurs Canona, jednego z największych na świecie producentów sprzętu biurowego i fotograficznego.

Na giełdzie tajwańskiej największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się akcje producentów chipów. Zdecydowały o tym raporty J.P. Morgan Securities i Lehman Brothers, w których napisano, że popyt na półprzewodniki zacznie wkrótce mocno rosnąć. Wśród najmocniej drożejących papierów znalazł się Macronix International, największy tajwański producent pamięci flash, oraz United Microelectronics, drugi na świecie podwykonawca chipów.

Na giełdzie w Singapurze nastroje inwestorów poprawiły dane makro, wskazujące na wciąż rosnącą dynamikę rozwoju gospodarczego państwa-miasta. Wyraźnie zdrożały papiery m.in. DBS Group, największego miejscowego banku, oraz Singapore Press Holdings, największego miejscowego wydawcy prasy. W górę poszedł kurs Singapore Telecommunications, największego telekomu. Poinformował on o sprzedaży 12,15 proc. udziałów w belgijskim Belgacom.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Azjatyckie giełdy kończyły tydzień wzrostami