Azjatyckie giełdy zaczęły tydzień od wzrostów

WST
opublikowano: 04-02-2008, 08:07

Kolejna fala spekulacji związanych z fuzjami i  przejęciami pomogła w poniedziałek azjatyckim giełdom we wzrostach indeksów. Ponownie w centrum uwagi graczy znalazły się papiery czołowych spółek surowcowych.

Popyt na otwarciu nowego tygodnia napędzały jeszcze ubiegło tygodniowe doniesienia o inwestycji Aluminium Corp. of China i Alcoa w koncern górniczy Rio Tinto. Gracze obstawiają teraz, czy największy przedstawiciel branży, BHP Billiton zwiększy dotychczasową ofertę na przejecie trzeciego gracza w tym segmencie rynku. Proponował jak na razie 127 mld USD. W rezultacie tych plotek, kurs akcji Rio wzbił się na miesięczne maksimum.

W Australii inwestorzy żyli informacją, że China Investment, narodowy fundusz zarządzający zagranicznymi aktywami o wartości 200 mld USD i Shenhua Group prowadzą negocjacje w sprawie zakupu pakietu 15 proc. udziałów w Fortescue Metals.

Z kolei złożona w ostatnich dniach oferta przejecia Yahoo! przez Microsoft wsparła kwotowania japońskiego Softbank Corp., który posiada 41 proc. udziałów w Yahoo! Japan.

Dzięki informacji o rekordowym zysku w trzecim kwartale roku finansowego najmocniej od 26 listopada rosłą na tokijskiej giełdzie wycena akcji Sharp, największego japońskiego producenta płaskich ekranów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane