Azjatyckie giełdy zakończyły tydzień wzrostami

opublikowano: 19-12-2003, 08:21

Dobre dane makro w USA, które stały za czwartkowymi wzrostami na Wall Street, poprawiły także wyraźnie nastroje azjatyckich inwestorów. Główne indeksy największych rynków regiony zakończyły tydzień zwyżkami. Popytem cieszyły się głównie akcje eksporterów oraz producentów maszyn dla branży półprzewodnikowej.

Na giełdzie w Tokio średnia Nikkei wzrosła o 1,8 proc. do 10.284 pkt., a oficjalny indeks rynku Topix kończył dzień 1,3 proc. zwyżką wartości. Zdrożały akcje koncernu Sony, który jedną trzecią sprzedaży generuje na amerykańskim rynku. W górę poszedł kurs Toyoty. Największy japoński koncern motoryzacyjny zapowiedział sprzedaż w przyszłym roku 7,08 mln aut. Oznacza to 4 proc. wzrost w porównaniu z tegorocznym wynikiem. Wiadomość o 20 proc. wzroście zamówień w USA na maszyny dla branży półprzewodnikowej wywołała popyt na akcje azjatyckich spółek branży. W górę poszła cena papierów Advantest, największego na świecie producenta urządzeń do testowania chipów.

Główny indeks giełdy koreańskiej, Kospi, zyskał 0,5 proc. Inwestorzy kupowali akcje LG Electronics, jednego z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej. Podrożały papiery Samsung Electronics, globalnego lidera rynku ‘kości’ pamięci komputerowej DRAM.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Azjatyckie giełdy zakończyły tydzień wzrostami