Azjatyckie rynki akcji najniżej od 14 miesięcy

opublikowano: 12-09-2018, 06:32

W czwartek na azjatyckich rynkach akcji przewagę ma podaż. To skutek obaw związanych z konfliktem handlowym USA i Chin. Szeroki indeks rynków spadł najniżej od 14 miesięcy, donosi Reuters.

Indeks MSCI azjatyckich rynków akcji z regionu Azji Pacyfiku, z wyłączeniem Japonii, spadł najniżej od lipca 2017 roku. Nastroje popsuła ostatnia wymiana werbalnych ciosów między Waszyngtonem i Pekinem, co ożywiło obawy eskalacji konfliktu handlowego. We wtorek Chiny wystąpiły do Światowej Organizacji Handlu o zgodę na nałożenie na USA sankcji wysokości 7 mld USD rocznie za niezastosowanie się do korzystnego dla Chin werdyktu w sprawie amerykańskich ceł dumpingowych. Atmosferę podgrzał także prezydent Donald Trump, który powiedział dziennikarzom we wtorek, że USA zamierzają przyjąć twardą postawę wobec Chin.

W Tokio indeks Nikkei traci 0,3 proc., a oficjalny Topix spada 0,4 proc. Główny indeks giełdy w Szanghaju traci 0,3 proc., a indeks CSI300, pokazujący notowania największych spółek z giełd w Szanghaju i Szenzen, spada o 0,6 proc. Giełda w Hongkongu jest 0,4 proc. pod kreską. Tak samo spada giełda południowokoreańska. 

Mohamed A. El-Erian, główny doradca ekonomiczny Allianz SE powiedział Reutersowi, że szacuje prawdopodobieństwo wywalczenia przez USA „trochę uczciwszego, ale wciąż wolnego handlu” na 60 proc. Prawdopodobieństwo wojny handlowej ocenił na 25 proc. Były szef PIMCO dostrzega 15 proc. szansy na tzw. Moment Reagana, czyli znaczącą poprawę krajobrazu handlu międzynarodowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu