Azoty już (prawie) mają pieniądze na gazówkę

GRA
opublikowano: 02-07-2015, 17:06

Chemiczna grupa postawi w Puławach blok gazowo-parowy. Będzie kosztował ponad miliard złotych, ale pieniądze obiecał już BGK.

 To już boom. Ogłoszony wczoraj przez grupę Azoty projekt budowy bloku gazowo-parowego w Puławach będzie ósmą taką inwestycją w kraju. Finansowanie już ma – wczoraj Bank Gospodarstwa Krajowego zadeklarował, że jest gotów wziąć na siebie nawet całość inwestycji wartej ponad 1 mld zł.

WM, Puls Biznesu

 Będzie się opłacało

Pomysł budowy boku w Puławach analizowany był od trzech lat, a koncepcje się zmieniały. Pierwotnie miał być zasilany węglem, ale ostatecznie wybrano gaz; partnerem miała być energetyczna PGE, a w końcu został nim BGK; moc bloku miała sięgać 800-900 MW, a teraz projekt mówi tylko o 400 MW.

Nowa elektrownia ma kosztować ok. 1,1 mld zł i zostanie wybudowana w styczniu 2019 r. Dla zakładów chemicznych w Puławach, będących częścią grupy Azoty, czyli największej grupy chemicznej w kraju, będzie to ogromna zmiana.

- Zakłady staną się samowystarczalne jeśli chodzi o zaopatrzenie w ciepło, a jeśli chodzi o energię elektryczną, to pojawi się nawet nadwyżka, którą zamierzamy sprzedawać do systemu – zapowiada Zygmunt Kwiatkowski, prezes Elektrowni Puławy.

Mając zapewniony zbyt dla ciepła i prądu, Azoty mogą być spokojne o rentowność tej inwestycji, mimo że dzisiejsze gazu mogłyby się wydawać za wysokie.

- Podaż błękitnego paliwa na rynku będzie rosła, a to przełoży się na spadek cen – przekonuje Zygmunt Kwiatkowski.

Elektrownia już wkrótce rozpocznie rozmowy z dostawcami gazu („nie tylko PGNiG” – deklaruje prezes Zygmunt Kwiatkowski). Umowa z nimi będzie konieczna do podpisania umowy kredytowej. Do tego ma z kolei dojść do 2015 r.

Azoty zadeklarowały już, że wyłożą co najmniej 35 proc. wartości inwestycji, a do reszty BGK będzie próbował dokooptować banki komercyjne. W razie czego weźmie wszystko na siebie.

Wykonawcy się rzucą

Ogłoszenie puławskiego projektu przychodzi w momencie boomu na elektrownie gazowe, choć żadna z nich jeszcze nie ruszyła. Najbliżej ukończenia jest blok Tauronu i PGNiG w Stalowej Woli (choć partnerzy spierają się z wykonawcą w kwestii opóźnienia i dodatkowych kosztów) oraz blok PKN Orlen we Włocławku. W budowie jest jeszcze blok fgazowy PGE w Gorzowie i PKN Orlen w Płocku. Na etapie przetargów na generalnego wykonawcę są z kolei projekty: PGNiG Termika na warszawskim Żeraniu, Tauronu w elektrowni Łagisza, oraz dwa mniejsze: ZE PAK w Koninie i PKN Orlen w Trzebini.

Potencjalni wykonawcy nie przepuszczają żadnego z tych przetargów, bo inne rynki w Europie są pod względem nowych inwestycji niemalże martwe.

- Bardzo nas ten przetarg interesuje – deklaruje prezes firmy wykonawczej, odnoszącej sukcesy na polskim rynku.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane