Azoty przejmą udziały w Grupie Compo Expert

  • PAP
opublikowano: 12-10-2018, 18:58

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Azoty S.A. w piątek wyraziło zgodę na przejęcie przez Grupę Azoty 100 proc. udziałów w Grupie Compo Expert, jednego z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych - poinformowały w komunikacie Azoty.

"Zgody na transakcję udzielił również kolejny, po Niemczech i Austrii, organ antymonopolowy - Turecki Urząd ds. Ochrony Konkurencji. Tym samym spełniły się warunki konieczne, zastrzeżone w umowie, którą Grupa Azoty podpisała we września br. ze spółką Goat Netherlands B.V." - czytamy w komunikacie.

Jak napisano, zamknięcie transakcji nastąpi na warunkach i w terminach przewidzianych w umowie, czego skutkiem będzie nabycie udziałów Grupy Compo Expert.

W komunikacie napisano, że Grupa Compo Expert jest niezależnym, globalnym producentem nawozów specjalistycznych o wysokiej wartości dodanej, który sprzedaje swoje produkty do blisko 100 krajów. Spółka posiada ugruntowaną pozycję w Europie oraz na rynkach Ameryki Południowej i Północnej i w Azji.

"Akwizycja Compo Expert otwiera przed Grupą Azoty nowe możliwości dywersyfikacji prowadzonej działalności przy równoległym pozyskaniu wysoko innowacyjnej technologii oraz rozwiniętej sieci dystrybucyjnej. Zdywersyfikowana produktowo i geograficznie struktura sprzedaży Grupy Compo Expert zmniejszy zależność wyników finansowych Grupy Azoty od niekorzystnych zjawisk pogodowych o charakterze lokalnym" - czytamy.

Podkreślono, że transakcja umożliwi także uzupełnienie dotychczasowej oferty wysokotonażowych produktów Grupy Azoty o zaawansowane rozwiązania w zakresie nawozów specjalistycznych i dotarcie z rozszerzoną ofertą do autoryzowanej sieci dystrybucji Grupy Azoty na terenie Polski.

6 września Grupa Azoty zawarła ze spółką Goat Netherlands, należącą do funduszu kapitałowego XIO, warunkową umowę nabycia 100 proc. udziałów w spółce Goat TopCo, kontrolującej spółki z Grupy Compo Expert, globalnego producenta nawozów specjalistycznych.

Całkowita cena nabycia ma nie przekroczyć 235 mln euro i zostanie w całości sfinansowana z dostępnych dla Grupy Azoty linii kredytowych. Finalizacja transakcji powinna nastąpić najpóźniej w I kwartale 2019 roku.

Grupa Azoty to lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych.

W roku obrotowym, kończącym się 30 września 2017 roku, przychody grupy Compo Expert wyniosły ok. 333 mln euro, a skorygowana EBITDA ok. 30 mln euro. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu