Azoty Tarnów: zdecydowanie ograniczamy produkcję nawozów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-01-2006, 21:18

Rzecznik Zakładów Azotowych w  Tarnowie-Mościcach Dorota Skrzyniarz poinformowała PAP, że firma ta zdecydowanie ogranicza od niedzieli produkcję nawozów sztucznych. Mniejsza ma być także produkcja kaprolaktamu - półproduktu do wyrobu tworzyw sztucznych.

Rzecznik Zakładów Azotowych w  Tarnowie-Mościcach Dorota Skrzyniarz poinformowała PAP, że firma ta zdecydowanie ogranicza od niedzieli produkcję nawozów sztucznych. Mniejsza ma być także produkcja kaprolaktamu - półproduktu do wyrobu tworzyw sztucznych.

    "Jest to spowodowane zmniejszeniem produkcji amoniaku przez naszych krajowych dostawców" - wyjaśniła Skrzyniarz. "Produkcja nawozów w skrajnej sytuacji może być zmniejszona nawet o połowę" - powiedziała.

      Ma to związek z ograniczeniem przez PGNiG dostaw gazu, które w pierwszej kolejności wpłynęły na produkcję amoniaku przez kontrahentów tarnowskich Azotów - zakłady we Włocławku i Kędzierzynie.

    Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach są jednym z największych odbiorców gazu w woj. małopolskim. Zużywają około 24 tys. metrów sześc. na godzinę importowanego gazu wysokometanowego, a także dodatkowo 7,2 tys. metrów sześc. na godzinę krajowego gazu z kopalń w pobliżu Tarnowa.

    Firma produkuje głównie kaprolaktam (półprodukt do produkcji tworzyw sztucznych) i tworzywa konstrukcyjne oraz nawozy sztuczne.

    Zarząd PGNiG zdecydował w niedzielę o ograniczeniu dostaw gazu do pięciu największych odbiorców przemysłowych ze względu na niskie temperatury i wynikające z tego bardzo wysokie zużycie surowca oraz częściowe zmniejszenie jego dostaw z kierunku ukraińskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane