IAR: główny oskarżony w aferze FOZZ nie przyznaje się do winy

opublikowano: 01-10-2002, 15:01

Główny oskarżony w procesie FOZZ Grzegorz Żemek nie przyznaje się do winy. Prokuratura oskarża go o to, że swoimi decyzjami wraz ze współoskarżonymi doprowadził skarb państwa do strat sięgających 354 milionów złotych.

Grzegorz Żemek, gdy tylko wstał z ławy oskarżonych, zapewnił sąd, że chce uczestniczyć w procesie aktywnie, ale zaraz wyjaśnił, że nie chce składać wyjaśnień, tylko jedynie krótkie oświadczenia, gdy uzna to za konieczne.

Prowadzący proces sędzia Andrzej Kryże pouczył oskarżonego, że musi to potraktować jako odmowę składania wyjaśnień. Grzegorz Żemek wówczas powiedział, że złoży wyjaśnienia, które - jak się okazało - były trzyzdaniowe. Oskarżony powiedział, że nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów, oświadczył, że działał w ramach ustawy o FOZZ i realizował te zadania, które wyznacza mu ustawa. Dodał, że jest przekonany, że potwierdzą to zeznający w procesie świadkowie.

Sędzia Andrzej Kryże odczytuje zeznania Grzegorza Żemka złożone w śledztwie i w czasie poprzedniego procesu FOZZ - przerwanego po objęciu przez sędzię Barbarę Piwnik urzędu ministra sprawiedliwości.

Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego działał od 1989 do 1990 roku a jego celem był wykup polskich długów za granicą. Ponieważ jego działalność z założenia była niekonwencjonalna, stała się okazją do wyprowadzenia z budżetu wielomilionowych kwot, które trafiły na prywatne cele kierownictwa funduszu i związanych z kierownictwem osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>IAR</b>: główny oskarżony w aferze FOZZ nie przyznaje się do winy