IAR: Grabowski - rząd nie chce ciąć wydatków budżetu

opublikowano: 25-06-2003, 10:12

Bogusław Grabowski z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że zapowiadana przez rząd reforma systemu podatkowego w rzeczywistości oznacza dla większości Polaków zwiększenie obciążenia podatkowego. "Netto minister Raczko zwiększa opodatkowanie PIT"- powiedział gość "Salonu Politycznego Trójki".

Według Grabowskiego, w polskim systemie podatkowym należy zlikwidować wszystkie ulgi oraz zwolnienia i wyłączenia podatkowe, ale jak dodał, w zamian za to powinno się zmniejszyć stawki podatkowe.

Zdaniem Grabowskiego, rząd nie obniża stawek z powodu trudnej sytuacji w finansach publicznych, gwałtownego wzrostu deficytu oraz niechęci -w jego opinii- do przeprowadzenia reformy finansów publicznych zmierzających do ograniczenia wydatków państwa. Jak zauważył finanse publiczne powinny być reformowane już od kilku lat. "Mamy tak duży deficyt i potrzebę cięć wydatków, że zaplanowanie konkretnych przedsięwzięć da efekty w dłuższym okresie " - powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej.

Grabowski odniósł się również do raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który stwierdził, że Bank Centralny w naszym kraju ma pole manewru do dalszej obniżki stóp procentowych. Bogusław Grabowski zaznaczył, że skala obniżek stóp procentowych w Polsce nie ma precedensu w polskiej historii i gospodarce światowej. Stwierdził również, że gdy nasza, ostatnio ożywiona, gospodarka nabierze rozpędu może natrafić na stopy procentowe za bardzo obniżone. "Chodzi nam o to, by stopy były niskie, ale w sposób stabilny, przewidywalny" - zaznaczył Bogusław Grabowski.

IAR:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu