ISB: aktywa telekomunikacyjne grup energetycznych mogą zasilić KGT

Przemek Barankiewicz
09-12-2002, 16:04

Na bazie spółek dystrybucji energii elektrycznej może powstać w przyszłym roku pięciu operatorów telekomunikacyjnych, którzy zostaną włączeni do Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej powstającej wokół Tel-Energo, powiedział w wywiadzie dla agencji ISB prezes Tel-Energo Andrzej Arendarski.

„Model konsolidacji aktywów telekomunikacyjnych sektora energetycznego przewiduje stworzenie w kraju pięciu spółek operatorskich na bazie zakładów energetycznych, gdzie Tel-Energo będzie mniejszościowym udziałowcem” – powiedział Arendarski, ale nie chciał komentować szczegółów.

„Chcielibyśmy, by spółki te powstały w przyszłym roku” – powiedział Arendarski.

Program dla sektora energetycznego, który nie był jeszcze rozpatrywany przez rząd, zakłada stworzenie czterech grup dystrybucji energii elektrycznej : Grupy Zachód (P-5), Grupy Wschód, czyli L-6, Grupy Dolnego Śląska, czyli W-5, Grupy K7.

Z tych właśnie zakładów mogą powstać spółki, które w przyszłości zostaną włączone do KGT. Ostateczne decyzje zapadną jednak za kilka miesięcy.

Według informacji ISB, piątą grupą mogłaby być G8 - grupa północnych dystrybutorów energii, przy założeniu, że proces jej prywatyzacji zostanie zatrzymany. Na razie MSP podtrzymuje zamiar samodzielnej prywatyzacji G8, chociaż wpływy z ewentualnej transakcji nie zostały uwzględnione w prognozach przychodów prywatyzacyjnych w 2003 roku.

Większość z zakładów energetycznych posiada mniejszościowe udziały w Tel-Energo. Energetyka Poznańska posiada 11,9% Tel-Energo, a Zakład Energetyczny w Olsztynie – 3,36%. Spółki energetyczne są właścicielem sieci światłowodowej, którą dzierżawi Tel-Energo.

Tel-Energo jest operatorem 12.000 km sieci, z której 6.500 km należy do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), właściciela 76% udziałów w Tel-Energo, a 3.500 km należy do zakładów energetycznych. W pierwszym kwartale 2003 roku 60% udziałów w sieci należącej do PSE ma zostać przekazane Tel-Energo. Nie rozstrzygnięta jest jeszcze kwestia własności sieci należącej do zakładów energetycznych.

TEL-ENERGO ZACZNIE PRZYNOSIĆ ZYSKI W 2003

Tel-Energo wypracuje zysk netto w przyszłym roku, a nie w 2002 roku, jak spółka planowała wcześniej, powiedział ISB Arendarski.

„Tel-Energo będzie miało kilkadziesiąt mln zł zysku netto na koniec 2003 roku, jeżeli w pierwszym kwartale 2003 zakończymy operację z przejęciem światłowodu od PSE” – powiedział Arendarski.

Tel-Energo płaci 90 mln zł rocznie za dzierżawę sieci światłowodowej należącej do PSE. Ma to bezpośrednie przełożenie na wyniki finansowe spółki. Chociaż jest to wyłącznie strata księgowa, rekompensowana przez PSE podnoszeniem kapitału, przekazanie udziałów w sieci będzie oznaczało zmniejszenie kosztów dla Tel-Energo.

Ten rok Tel-Energo zakończy stratą, ponieważ w tym roku jeszcze będzie obciążone spłatą 90 mln zł za dzierżawę sieci.

Magdalena Wierzchowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: aktywa telekomunikacyjne grup energetycznych mogą zasilić KGT