ISB: Balcerowicz - deficyt budżetowy w 2004 roku jest zaniżony

11-06-2003, 13:21

Poziom deficytu budżetowego planowany przez Ministerstwo Finansów i rząd jest sztucznie zaniżony, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz.

"W założeniach do budżetu 2004 zaniża się sztucznie deficyt budżetowy. Gdyby bowiem zastosować metodologię z poprzedniego roku, plus nie zawyżać sztucznie dochodów z rezerwy rewaluacyjnej, deficyt w przyszłym roku jest znacząco wyższy niż w tym" - powiedział Balcerowicz na środowej konferencji prasowej.

Rząd założył w przyjętych we wtorek założeniach do budżetu na 2004 rok, że deficyt budżetowy w 2004 roku wyniesie 33,1 mld zł, czyli 3,9% PKB. W złożeniach do dochodów wpisano 9 mld zł z rezerwy rewaluacyjnej NBP.

Prezes NBP powtórzył, że bank centralny nie zgadza się na rozwiązanie części rezerwy rewaluacyjnej.

"Jest to nie tylko forsowanie szkodliwych rozwiązań dla gospodarki, ale również uniemożliwia podjęcie rozmów na temat sensownych propozycji, np. powtórzenia operacji wykupu długu brazylijskiego" - powiedział Balcerowicz.

"Wyrażam nadzieję, że rząd się na to nie zgodzi. To pseudorozwiązanie w żadnej mierze nie zastąpi reform. Pokazuje tylko na papierze niższy deficyt, a to jest oszukiwanie rzeczywistości" - dodał. (ISB)

ks/tom/mk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> Balcerowicz - deficyt budżetowy w 2004 roku jest zaniżony