ISB: banki zgodziły się na kredytowanie Stoczni Szczecińskiej

02-05-2002, 12:30

Konsorcjum siedmiu banków zgodziło się udzielić kredytu pomostowego w wysokości 40 mln USD dla Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA pod zastaw akcji trzech spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, jednakże postawiło warunek, że Ministerstwo Skarbu wyrazi zgodę na potencjalną konwersję tych akcji na obligacje skarbowe - powiedział w wywiadzie dla agencji ISB Minister Gospodarki Jacek Piechota.

"Aby zawrzeć umowę dotyczącą kredytu w wysokości 40 mln USD, który pozwoliłby na wznowienie produkcji stoczni, minister skarbu otrzymał upoważnienie do szeregu posunięć, m.in. na konwersję tych akcji na obligacje skarbowe" - powiedział Piechota. "Możliwe jest także kolejne wsparcie kapitałowe" - dodał.

Banki uzależniły wydanie zgody na 40 mln USD kredytu od otrzymania gwarancji większych niż oferowane akcje o wartości 40 mln USD. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) otrzymała na ten cel akcje następujących spółek: Bank Zachodni WBK, Kogeneracja i Stomil Olsztyn.

Rozmowy przedstawicieli banków, stoczni i Ministerstwa Gospodarki trwały ponad dwa miesiące, ponieważ banki odmówiły kredytowania produkcji stoczni. Rząd udzielił gwarancji na kredyt, jednakże pod warunkiem, że banki nie wycofają się z finansowania kolejnych budów statków.

"Kolejne przedsięwzięcia zależą od due dilligence w Stoczni Szczecińskiej, co oznacza sprawdzenie, czy aktualny portfel zamówień daje nadzieje na osiągnięcie rentowności" - powiedział Piechota.

Banki analizowały również kwestię tego, czy przyjąć akcje samej stoczni w ramach podniesienia kapitału w zamian za konwersję zadłużenia Porty Holding na akcje, o czym ma zadecydować walne zgromadzenie akcjonariuszy stoczni 7 maja.

Zarząd stoczni ma nadzieję, że uzyska finansowanie, co pozwoli mu zrealizować tegoroczne kontrakty na budowę 14 statków o łącznej wartości 400 mln USD. Strata stoczni w 2001 roku wyniosła 100 mln USD, choć spółka ta otrzymała zamówienia na 37 statków, które mają zostać ukończone do połowy 2004 roku. Wartość tych zamówień to ok. 1,3 mld USD.

W 2000 roku strata netto Stoczni wyniosła 75,3 mln zł przy przychodach sięgających 612 mln zł. W stoczni pracuje 5.500 osób, zaś w całym holdingu zatrudnionych jest 10.000 osób.

Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: banki zgodziły się na kredytowanie Stoczni Szczecińskiej