ISB: ceny żywności w II połowie VI spadły mniej niż przed rokiem

Przemek Barankiewicz
07-07-2003, 11:35

[Ekonomiści spodziewają się lekkiego spadku cen żywności w drugiej połowie czerwca z powodu sezonowego spadku cen warzyw, któremu jednak przeciwdziałał wzrost cen zboża. Niższy spadek cen żywności niż rok temu spowoduje wzrost inflacji, która jednak nie przekroczy 1,0% r/r na koniec pierwszego półrocza.

Ekonomiści sondowani przez agencję ISB spodziewają się spadku cen żywności w drugiej połowie czerwca maksymalnie o 0,5% lub utrzymania się ich na niezmienionym poziomie wobec II połowy maja, przy średniej na poziomie -0,2%. Szacują wstępnie, że inflacja we czerwcu wzrośnie do 0,7-0,9% r/r z 0,4% r/r w maju.

Ceny żywności w pierwszej połowie czerwca nie zmieniły się w ujęciu miesięcznym i wzrosły o 0,1% wobec ostatnich dwóch tygodni maja, co było praktycznie zgodne z oczekiwaniami rynkowymi.

"Oczekujemy niewielkiego spadku cen żywności w stosunku do pierwszej połowy czerwca. Szacujemy, że wzrosły ceny w kategorii pieczywa ze względu na tzw. aferę zbożową i niższy poziom podaży tego surowca" – powiedział Piotr Kalisz, ekonomista PKO BP.

Już w pierwszej połowie miesiąca największą dynamikę w ujęciu miesięcznym zanotowały ceny pieczywa, które wzrosły o 2,0%. Jest to także zgodne z oczekiwaniami rynków i związane z zamieszaniem na rynku zboża i nieprawidłowościami z przechowywaniem państwowego zboża.

"Głównym powodem spadku cen żywności był spadek cen warzyw i stabilne ceny owoców.(...) Powinien wygasnąć już także czynnik wzrostu cen zbóż i przez to pieczywa" - powiedział Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

Kalisz przewiduje natomiast lekki wzrost cen owoców, głównie ze względu na słabe warunki pogodowe oraz wyraźny spadek cen warzyw. Zdaniem Arkadiusza Krześniaka, ekonomisty Deutsche Banku, w drugiej połowie czerwca spadały zarówno ceny owoców, jak i warzyw.

Nie wiadomo jeszcze, jak nienajlepsze warunki pogodowe wpłyną na zbiory płodów rolnych i tym samym na ich ceny.

"Nienajlepsze są perspektywy dla zbiorów w tym roku. Niewiadomą pozostaje wciąż kształtowanie się cen zbóż i chleba oraz, choć zbyt wcześnie nawet o tym rozmawiać, przekazanie przez rząd wieprzowiny organizacjom charytatywnym" - powiedział Mateusz Szczurek, ekonomista ING Banku Śląskiego.

"Zbiory będą niższe niż w zeszłym roku, ale nie na tyle, aby spowodować znaczące odbicie cen, a poza tym zostaje możliwość eksportu tańszej żywności" – powiedział Maliszewski.

"W cenach żywności na razie nie widać presji inflacyjnej, więc rynki reagują na te dane neutralnie" – dodał Krześniak.

INFLACJA W CZERWCU 0,7-0,9% R/R, PONIŻEJ 2,0% R/R W XII

W czerwcu inflacja lekko wzrosła do 0,7-0,9%, szacują ekonomiści. Ten wzrost był spowodowany niskim efektem bazy z zeszłego roku w związku z kształtowaniem się cen żywności. W czerwcu 2002 roku ceny żywności spadły o 1,4% m/m, a w tym roku spadek ten według ekonomistów Banku Millennium, którzy mają optymistyczną prognozę, wyniesie 0,3% m/m.

"Jest to kolejny miesiąc wyższych cen. Szacuję, że inflacja w czerwcu wzrosła do 0,9% w ujęciu rocznym" - powiedział Szczurek.

"Spodziewamy się wzrostu inflacji do 0,9%, ale w dużym stopniu będzie to zależało od cen żywności. W kategoriach popytowych, takich jak odzież i obuwie, będzie bliska zeru, a nawet ujemna" – dodał Kalisz.

Resort finansów szacuje inflację w czerwcu na 0,7% w ujęciu rocznym.

W kolejnych miesiącach ceny powinny rosnąć już w mniejszym stopniu. Zdaniem większości ekonomistów inflacja na koniec roku ukształtuje się wyraźnie poniżej celu inflacyjnego, czyli poniżej 2,0%. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów szacują, że inflacja na koniec roku wzrośnie do 1,5%.

Ekonomiści Millennium uważają, że inflacja na koniec roku wzrośnie tylko do 1,0%. Ich zdaniem ze strony czynników popytowych nie będzie żadnego impulsu inflacyjnego. Nie spodziewają się także żadnych większych szoków ze strony podażowej, m.in. ze strony cen żywności.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o cenach żywności i napojów bezalkoholowych w pierwszej połowie czerwca w poniedziałek, 7 lipca, o godzinie 16:00.

Przemysław Kuk, Karolina Słowikowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: ceny żywności w II połowie VI spadły mniej niż przed rokiem