ISB: dane o produkcji w X potwierdzają lekki trend wzrostowy

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 20-11-2002, 18:56

Dane o produkcji przemysłowej w październiku są potwierdzeniem lekkiego trendu wzrostowego w gospodarce, dzięki czemu wzrost gospodarczy w IV kwartale może przekroczyć 2,0%, a całym 2002 roku zbliżyć się do 1,4%, czyli takiego poziomu wzrostu, jaki zakłada Ministerstwo Finansów.

Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku 2002 roku o 4,4% w porównaniu z wrześniem i o 3,2% w ujęciu rocznym. Ekonomiści ankietowani przez agencję ISB spodziewają się, że wzrost produkcji przemysłowej w październiku wyniósł od 2,6% do 5,1% w ujęciu rocznym, przy średniej na poziomie 3,3%.

„Dane o produkcji przemysłowej były bliskie oczekiwań i nie zmieniają obrazu sytuacji. Jest to kolejne potwierdzenie, że mamy do czynienia ze stopniową poprawą. (...) Jest to już lekki trend wzrostowy, który miał początek w II kwartale” – powiedział Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

„Jest to powolny trend wzrostowy widoczny w danych już od pięciu miesięcy. (...) Prognozujemy, że wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 1,3%” – powiedział Jacek Wiśniewski, ekonomista Banku Pekao SA.

„Takie wyniki produkcji przemysłowej w październiku pozwalają na podtrzymanie prognoz wzrostu gospodarczego w III kw. o 1,5-2,0%, a wzrost w IV kwartale może wynieść w pobliżu 2,0%” – powiedział także Bielski. Prognozuje on także, że wzrost PKB w 2002 r. wyniesie 1,3%.

Zdaniem Wiśniewskiego wzrost produkcji przemysłowej jest powodowany głównie przez produkcję eksportową, a wzrost kursu złotego nie powinien znacznie wpłynąć na jego dynamikę.

„Eksporterzy, którzy nie zabezpieczyli się na instrumentach pochodnych, będą mieli gorsze wyniki, ale działali oni w warunkach trudnej konkurencji i przy silnym złotym rok temu, nie sądzę więc, aby teraz eksport ucierpiał” – powiedział Wiśniewski.

Takie dane o produkcji przemysłowej są argumentem przeciwko obniżce stóp procentowych w tym miesiącu, gdyż pokazują one, że nie ma tragedii, że została już zainicjonowana pozytywna tendencja.

Jednocześnie Bielski za czynniki wymienia, które mogą przyczynić się do obniżki stóp procentowych, czyli spadek płac w październiku i spadek podaży pieniądza.

Ekonomiści uważają, że październikowe dane o cenach produkcji pokazują brak presji inflacyjnej, niepokoić jednak może wzrost widełek pomiędzy cenami producentów a cenami konsumentów.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) nie zmieniły się w październiku w porównaniu z wrześniem, co dało wzrost o 1,7% w ujęciu rocznym. Inflacja (CPI) spadła w październiku do 1,1% z 1,3% we wrześniu.

„Wyższy wzrost cen producentów od konsumentów może świadczyć o tym, że szybciej zwężają się marze producentów, co może wywierać umiarkowaną presję na CPI” – powiedział Bielski.

Z powodu efekty bazy ceny producentów będą rosły do końca roku przy małych wzrostach miesięcznych. Ekonomiści BZ WBK prognozują, że można spodziewać się, że ceny PPI wzrosną na koniec roku do 3,0%. Ekonomista Pekao SA prognozuje, że wzrosną one do 2,1%.

Przemysław Kuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: dane o produkcji w X potwierdzają lekki trend wzrostowy