ISB: Decyzja RPP bez większego wpływu na rynek

Internet Securities
opublikowano: 30-01-2002, 13:52

Obniżka stóp procentowych jest zgodna z oczekiwaniami i nie powinna doprowadzić do zawirowań na rynku kapitałowym i pieniężnym – wynika z wypowiedzi Iwony Pugacewicz-Kowalskiej , ekonomisty Banku Pekao SA. Jej zdaniem ważniejsze dla rynku będzie uzasadnienie, jakie poda Rada Polityki Pieniężnej na konferencji prasowej, która zacznie się o godz. 16:00.

Obniżka stóp procentowych jest zgodna z oczekiwaniami i nie powinna doprowadzić do zawirowań na rynku kapitałowym i pieniężnym – wynika z wypowiedzi Iwony Pugacewicz-Kowalskiej , ekonomisty Banku Pekao SA. Jej zdaniem ważniejsze dla rynku będzie uzasadnienie, jakie poda Rada Polityki Pieniężnej na konferencji prasowej, która zacznie się o godz. 16:00.

RPP obniżyła stopę interwencyjną o 150 pb do 10,0%, lombardową o 200 pb do 13,5% i stopę redyskonta weksli o 200 pb do 12,0%, podał NBP w komunikacie w środę. RPP utrzymała neutralne nastawienie w polityce pieniężnej. Zmiany wchodzą w życie od 31 stycznia. RPP obniżyła też stopę oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej od banków przez NBP o 100 pb do 6,5%.

"Obniżka stopy interwencyjnej o 150 punktów jest zgodna z naszymi oczekiwaniami i zgodna z konsensusem rynku” – powiedział Pugacewicz-Kowalska. Dodała, że w przypadku stopy lombardowej oczekiwała trochę głębszego cięcia, przez co bardziej zmniejszyłby się tzw. "spread" pomiędzy stopami.

Po tej decyzji widać, że bank centralny zaczyna bardziej dokładnie używać swoich narzędzi – powiedziała także.

„Nie powinno być jakiejś istotnej reakcji na rynku, bo stopa interwencyjna została zredukowano o tyle, ile oczekiwano” – powiedziała Pugacewicz-Kowalska.

„To, na czym rynek może się skoncentrować, to komunikat po posiedzeniu Rady, ponieważ na jego podstawie będzie można próbować myśleć, co Rada będzie robiła dalej” – stwierdziła także. Pugacewicz-Kowalska dopuszcza taką możliwość, że rząd uzgodnił z RPP, że raport po styczniowym posiedzeniu rady będzie obszerniejszą oceną polskiej gospodarki.

Pugacewicz-Kowalska powiedziała także, że taka decyzja świadczy też o ostrożności RPP, gdyż nie chce ona dopuścić do sytuacji, w której musiałaby podnosić stopy procentowe. (ISB)

pk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> Decyzja RPP bez większego wpływu na rynek