ISB: deficyt obrotów bieżących wzrósł w IX przez obsługę długu i wyższy import

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 29-10-2002, 11:50

Deficyt salda obrotów bieżących wzrósł we wrześniu do poziomu 409-754 mln USD, ze względu na wysokie wydatki związane z obsługą długu zagranicznego (190 mln USD), przez wyższy deficyt w handlu zagranicznym wynikający przede wszystkim z wyższego importu oraz ze względu na niższe dodatnie saldo w pozycji obroty niesklasyfikowane, twierdzą analitycy.

W sierpniu deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 290 mln USD wobec 108 mln USD w lipcu. Deficyt handlowy wyniósł w tym okresie 887 mln USD wobec 608 mln USD miesiąc wcześniej. We wrześniu rok temu deficyt obrotów bieżących wyniósł 304 mln USD.

Ekonomiści sondowani przez ISB przewidują, że deficyt obrotów bieżących we wrześniu wyniesie 409-754 mln USD przy średniej 489 mln USD i medianie na poziomie 450 mln USD. Ekonomiści sądzą natomiast, że deficyt handlowy we wrześniu zamknie się w przedziale 735-994 mln USD przy średniej 868 mln USD.

Narodowy Bank Polski (NBP) poda dane o deficycie na rachunku bieżącym w środę o godz. 16:00.

„Według naszych szacunków deficyt obrotów bieżących wyniesie we wrześniu 560 mln USD. Uważamy, że pogorszenie się tego salda wynika z dużych płatności, w wysokości 190 mln USD, na obsługę długu zagranicznego wobec klubu paryskiego i po części przez pogorszenie się salda handlowego i nieco mniejsze dodatnie saldo obrotów niesklasyfikowanych” – powiedział Wojciech Kuryłek, ekonomista Kredyt Banku.

Również Iwona Pugacewicz-Kowalska, główny ekonomista CA IB, zwróciła uwagę na wyższe we wrześniu koszty obsługi długu zagranicznego (szacowane również na 190 mln USD) i niższe w porównaniu z sierpniem obroty niesklasyfikowane.

Według ekonomisty Kredyt Banku dodatnie saldo w pozycji obroty niesklasyfikowane spadło we wrześniu do 450 mln USD z 490 mln USD w sierpniu. Ekonomiści BRE Banku szacują zaś obroty niesklasyfikowane na 480 mln USD, zaś ekonomiści Pekao SA na 500 mln USD.

WIĘKSZY DEFICYT HANDLOWY SKUTKIEM OŻYWIENIA GOSP. I WYŻSZEGO IMPORTU

Zdaniem ekonomistów pogorszy się deficyt handlowy, co ma wskazywać z jednej strony na początek ożywienia gospodarczego, a z drugiej strony - pogorszenie się koniunktury w Europie. Jednak nie wszyscy ekonomiści zgadzają się, że eksport będzie mniejszy już we wrześniu.

„Oczekujemy deficytu obrotów bieżących na poziomie 410 mln USD. (...) Prognozujemy eksport na poziomie 2580 mln USD ( 2,8% r/r) a import 3400 mln USD (7,1% r/r). Obroty niesklasyfikowane prognozujemy na poziomie 500 mln USD” – czytamy w biuletynie Banku Pekao SA z 28 października.

„Przewidujemy spadek poziomu eksportu i zwiększenie się importu, w wyniku czego deficyt towarowy wyniesie 950 mln USD” – powiedział Kuryłek.

Zmniejszenie się eksportu jest związane ze słabnięciem koniunktury w Europie, zaś zwiększenie importu z wyższym wzrostem gospodarczym w Polsce w III kw. w porównaniu z 0,8% wzrostem PKB w II kw., co z kolei wpływa na wyższy poziom popytu wewnętrznego, wytłumaczył Kuryłek. Ekonomiści Kredyt Banku szacują wzrost PKB w III kw. na 1,4%.

„Spodziewam się tym razem lekko słabszego eksportu niż w poprzednim miesiącu, natomiast wyższego importu, sygnalizującego ożywienia importu inwestycyjnego” – wtórowała mu Pugacewicz-Kowalska.

„Wzrostu importu inwestycyjnego można się spodziewać po danych, które wskazują, że wzrost gospodarczy w trzecim kwartale będzie zdecydowanie lepszy niż w drugim” – dodała. Jej zdaniem wzrost PKB w III kw. wyniósł 1,3-1,5%.

„Oczekujemy, że dynamika eksportu wyniesie około 16% r/r, co oznacza, że pozostaniemy w trendzie wzrostowym na poziomie z trzech ostatnich miesięcy. To, że saldo towarowe jest wysokie in minus, spowodowane jest wyższym wzrostem importu” – powiedział Arkadiusz Garbarczyk, ekonomista BRE Banku.

Z szacunków BRE Banku wynika, że dynamika importu wzrosła we wrześniu do 8% r/r, co może być związane właśnie z postępującym ożywieniem gospodarczym.

Również zdaniem Pugacewicz-Kowalskiej spodziewany słabszy poziom eksportu nie będzie oznaczał zmiany trendu, a jedynie lekkie wahania sezonowe. Jej zdaniem eksport w najbliższych miesiącach pozostanie na wysokim poziomie.

Deficyt na rachunku obrotów bieżących w stosunku do PKB wyniesie we wrześniu 3,6%, jeżeli deficyt obrotów bieżących wyniesie 450 USD, wyniesie, powiedziała ekonomistka CA IB. Jej zdaniem pozostanie na tym poziomie do końca roku, przy możliwym lekkim wzroście do 3,7% PKB.

Zdaniem Arkadiusza Krześniaka, ekonomisty Deutsche Banku, stosunek ten wyniesie na koniec roku około 3,5%.

Narodowy Bank Polski poda dane o bilansie płatniczym RP w czwartek, 21 października, o godzinie 16:00.

Karolina Słowikowska, Przemysław Kuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: deficyt obrotów bieżących wzrósł w IX przez obsługę długu i wyższy import