ISB: Elektrim może spłacić cały dług wobec obligatariuszy -prezes

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 18-09-2002, 13:23

Nowy prezes Elektrimu SA Wojciech Janczyk zadeklarował chęć pełnej spłaty długu spółki wobec obligatariuszy pod warunkiem, że Elektrim nie będzie musiał sprzedawać swoich aktywów pod presją.

"Wieżę w możliwość pełnej spłaty wierzytelności obligatariuszy pod warunkiem, że Elektrim nie będzie musiał sprzedawać swoich aktywów pod presją" - powiedział Janczyk na konferencji prasowej w środę.

Odwołany we wtorek prezes Maciej Radziwiłł opowiadał się za redukcją długu, na co nie chcieli się zgodzić obligatariusze.

Janczyk poinformował na swojej pierwszej konferencji prasowej, że obligatariusze są gotowi do wznowienia negocjacji.

"Obligatariusze są gotowi do wznowienia negocjacji i otwarci do sensownego, wykonalnego kompromisu. (...) Wierzę w możliwość porozumienia z obligatariuszami (...) Mam nadzieję, że wartość aktywów Elektrimu okaże się wyższa niż zadłużenie spółki" - powiedział Janczyk.

Prezes Elektrimu poinformował, że do spotkania z obligatariuszami może dojść już w piątek lub w najbliższych dniach.

"Jest to ostatnia runda i ostatnia szansa negocjacji" - powiedział.

Elektrim ma 20 dni na zawarcie kompromisu z obligatariuszami, którym jest winny obecnie 510 mln euro.

Sąd wyznaczył na 7 października datę rozpatrzenia wniosku o upadłość Elektrimu.

Prezes spółki poinformował, że uzależnia wycofanie wniosku o upadłość spółki od zawarcia kompromisu z wierzycielami.

"Chciałbym, aby zarząd mógł wycofać wniosek o upadłość. Musimy jednak mieć gwarancję, że porozumienie z wierzycielami jest wykonalne" - podkreślił Janczyk.

Nowy zarząd Elektrimu z zadowoleniem przyjął nową ofertę reprezentanta obligatariuszy Elliott Advisors, który zaoferował Elektrimowi i Vivendi 1,3 mld euro za 100% udziałów w Elektrimie Telekomunikacja.

Zarząd poinformował ponadto, że obecnie pracuje wspólnie z Vivendi nad odpowiedzią, w której poprosi obligatariuszy o uwiarygodnienie możliwości finansowych obligatariuszy.

Janczyk podkreślił, że w najbliższych dniach zarząd skupi się głównie na osiągnięciu kompromisu z obligatariuszami, a inną priorytetową kwestią będą negocjacje z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie posiadanego przez Elektrim pakietu akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

"Liczymy na współpracę ze strony MSP. (...) W ciągu najbliższych dni przedstawimy ministerstwu propozycje, które przynajmniej będą dotyczyły rozwiązania kwestii umowy prywatyzacyjnej" - powiedział Janczyk.

Obecna umowa prywatyzacyjna ZE PAK nie pozwala Elektrimowi na sprzedaż 38,5% akcji tej spółki do 2005 roku.

Elektrim nie jest w stanie obecnie zapewnić finansowania m.in. dla bloku Pątnów 2, a dotychczasowe negocjacje z bankami w sprawie finansowania tego projektu nie przyniosły rezultatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: Elektrim może spłacić cały dług wobec obligatariuszy -prezes