ISB: emisja antypodatkowych obligacji BIG BG ruszy w XII

Marek Druś
opublikowano: 19-11-2002, 15:02

Emisja antypodatkowych obligacji BIG Banku Gdańskiego SA (BIG BG), który we wtorek oznajmił plan zmiany firmy na Bank Millennium, ruszy prawdopodobnie w pierwszej dekadzie grudnia, poinformował prezes BIG BG Bogusław Kott.

Bank planuje emisję o wartości do 2 mld zł skierowaną głównie do własnych klientów. Obecnie czeka na zgodę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG).

"Emisja jest w trakcie przygotowywania. Czekamy na zgodę KPWiG. Emisja zacznie się prawdopodobnie z końcem pierwszej dekady grudnia. Będzie oferowana głównie dla dotychczasowych klientów banku" - powiedział Bogusław Kott na konferencji prasowej we wtorek.

BIG Bank Gdański chce wyemitować niezabezpieczone obligacje o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 2 mld zł. Ma to być emisja obligacji o charakterze "antypodatkowym". Podobne emisje zostały już przygotowane przez banki Pekao SA i BZ WBK.

Kupujący takie obligacje mogą uniknąć płacenia takiego podatku, ponieważ obecnie zyski z transakcji kapitałowych są zwolnione od podatku dochodowego.

BIG BG chce wprowadzić te papiery do publicznego obrotu na pozagiełdowym rynku regulowanym CeTO.

"Emisja ta nie spowoduje drastycznej zmiany w liczbie klientów banku. Jest zorientowana na to, by utrzymać pewną grupę klientów" - powiedział prezes BIG BG.

Akcjonariusze BIG BG 18 grudnia mają zdecydować o zmianie nazwy banku z BIG Banku Gdańskiego na Bank Millennium.

Kott poinformował, że w wyniku tej decyzji bank zmieni wizualizację firmy swoich oddziałów łączny związany z tą operacją może wynieść 20-25 mln zł.

Ponadto w przyszłym roku bank udostępni klientom dostęp do ich kont bankowych przez internet. Jak poinformował Bogusław Kott będzie to dodatkowy kanał dostępu do banku, z odrębnym systemem opłat.

Obecnie grupa BIG BG zatrudnia 5.900 osób. Prezes Kott zapowiedział dalszą restrukturyzację zatrudnienia banku, który w ciągu ostatniego roku dokonał już 13-procentowej redukcji liczby pracowników.

Grupa BIG Banku Gdańskiego SA miała 127,5 mln zł zysku w III kw. 2002 roku, wobec 40,8 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank w raporcie w czwartek. Przychody grupy w III kw. wyniosły 463,3 mln zł wobec 677,5 mln zł rok wcześniej.

Narastająco w I-III kw. br. zysk grupy wyniósł 247,2 mln zł wobec 15,8 mln zł zysku rok wcześniej przy przychodach odsetkowych odpowiednio: 1505,6 mln zł i 2058,9 mln zł.

Najwięksi akcjonariusze BIG BG to Banco Comercial Portugues (46,18% kapitału i głosów na WZA) i Eureko (19,98% kapitału i głosów). (ISB)

mor/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> emisja antypodatkowych obligacji BIG BG ruszy w XII