ISB: fundusz AIB zainwestuje w polskie nieruchomości ok. 320 mln EUR

opublikowano: 09-09-2003, 14:07

Utworzony niedawno przez grupę Allied Irish Banks (AIB) fundusz Polonia Property Fund (PPF) zamierza zainwestować w ciągu trzech lat 400 mln euro w nieruchomości Europie Środkowej, w tym 80% tej sumy w Polsce, poinformował we wtorek Patrick Cunneen, dyrektor generalny AIB Capital Markets. AIB chce zachęcić do inwestowania w PPF fundusze emerytalne i inwestycyjne.

Fundusz PPF został utworzony przez AIB Capital Markets oraz spółkę zależną AIB PPM w sierpniu tego roku. Inwestorem strategicznym jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz firma Immoeast, będąca częścią grupy nieruchomościowej Immofinanz.

"Nieruchomości w Polsce są obecnie w atrakcyjnym punkcie cyklu koniunkturalnego i powinny, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, być wysoce rentowne, gdy ich wartości zbliżą się do tych uzyskiwanych na innych rynkach europejskich" - powiedział Cunneen na konferencji prasowej.

Zdaniem Iana Whistona, dyrektora ds. inwestycji w AIB PPM, w Polsce nastąpi wysoki poziom rozwoju inwestycji i innych działań deweloperskich w ciągu kolejnych 5-10 lat.

Głównym obiektem zainteresowań funduszu Polonia Property mają być gotowe powierzchnie biurowe. "W dużo mniejszym stopniu interesują nas powierzchnie handlowe i obiekty, które są w fazie projektów" - powiedział Ian Whiston.

"W Warszawie znajduje się obecnie 1,6-1,7 mln m. kw. powierzchni biurowej i jak pokazują zagraniczne doświadczenia to za mało, jak na miasto tej wielkości. Dlatego uważamy, że niedługo staniemy się świadkami wzrostu cen i zwiększonej podaży na tym rynku" - powiedział także Whiston.

Jeżeli chodzi o lokalizacje, to 80% środków zainwestujemy w Polsce, pozostałe 20% na Węgrzech i w Czechach, poinformował Whiston.

"W Polsce w kręgu naszych zainteresowań znajduje się nie tylko Warszawa - w innych miastach zamierzamy zainwestować połowę środków przeznaczonych na polski rynek" - dodał dyrektor ds. inwestycji AIB PPM.

Pierwsze zamknięcie funduszu PPF zgromadziło kapitał w wysokości 100 mln euro, co - po uzyskaniu kredytu - pozwoli nabywać nieruchomości o łącznej wartości do 400 mln euro, poinformował Cunneen.

"Okres inwestowania potrwa trzy lata, natomiast okres działania funduszu - dziewięć lat" – powiedział także dyrektor generalny AIB Capital Markets.

Spodziewamy się uzyskania stopy zwrotu na poziomie 18-20% rocznie, dodał Cunneen.

Zdaniem Cunneena fundusze inwestujące w nieruchomości powinny zainteresować klientów instytucjonalnych. "W przypadku funduszy inwestujących w nieruchomości bywało, że przynosiły one większą stopę zwrotu niż te działające na rynkach kapitałowych. Dodatkowo fundusze property są mniej podatne na wahania wartości stopy zwrotu" – uważa Cunneen.

Obecność w portfelu aktywów pochodzących z funduszy inwestujących w nieruchomości pozwala jednocześnie neutralizować niekorzystne tendencje na rynkach kapitałowych, bowiem rynek nieruchomości nie jest z nimi tak mocno powiązany, dodał Cunneen.

Obecnie wartość aktywów otwartych funduszy emerytalnych i funduszy inwestycyjnych, zainwestowanych w rynek nieruchomości jest bliska zeru. "Myślę za około 10 lat odsetek ten będzie wynosił pomiędzy 5% a 10%" - powiedział Cunneen. (ISB)

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> fundusz AIB zainwestuje w polskie nieruchomości ok. 320 mln EUR