ISB: GlaxoSmithKline zainwestuje w Polsce 130 mln zł do 2004 r.

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 10-04-2002, 10:22

GlaxoSmithKline (GSK), jeden z wiodących na świecie producentów leków i produktów ochrony zdrowia, planuje zainwestować w Polsce do 2004 roku 130,3 mln zł z czego 46,3 mln zł w tym roku, głównie w modernizację i rozbudowę poznańskiego zakładu oraz nowoczesne linie produkcyjne, poinformował w rozmowie z agencją ISB Jacek Barliński, członek zarządu GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA.

GSK zainwestowało dotychczas w Polsce 445,7 mln zł oraz zakupiło 80% akcji Polfy Poznań za ponad 770 mln zł.

Barlińki powiedział w rozmowie z ISB, że GlaxoSmithKline planuje w tym roku 5-proc. wzrost zysku netto i przychodów ze sprzedaży w Polsce, wobec 20% zakładanych przed zmianami na listach refundacyjnych i obniżką cen leków.

"Planujemy w tym roku 5% wzrost przychodów i zysku netto na rynku krajowym w 2002 roku" - powiedział ISB Jacek Barliński.

"Ten wzrost sprzedaży i zysku netto będzie jednak niższy niż wcześniej planowaliśmy, do czego przyczynią się m.in. zmiany na listach refundacyjnych leków oraz wynegocjonowane przez Ministerstwo Zdrowia niższe ceny na leki" - dodał Barliński.

Według niego, zmiany na listach refundacyjnych oraz niższe ceny leków będą miały negatywny spływ na wyniki finansowe GSK i całego rynku farmaceutycznego w tym roku.

Nowa lista leków refundowanych, która weszła w życie w środę 10 kwietnia, zakłada obniżkę cen 90-ciu znajdujących się na niej preparatów. Oznacza to, według szacunków ministerstwa zdrowia, oszczędności dla budżetu państwa w wysokości 900 mln zł.

Ministerstwo skreśliło z listy ok. 380 preparatów, a 1800 leków, czyli 90% preparatów importowanych na liście, będzie miało obniżone ceny średnio o ok. 20%. Resort zdrowia szacuje, że 70% wydatków na leki z tej listy przypada na preparaty zagraniczne.

GSK zakładało przed zmianami w refundacji i obniżką cen na leki, 20-proc. wzrost przychodów i zysku netto w tym roku w porównaniu z 2001 rokiem, kiedy polski oddział GSK wypracował przychody na poziomie 847 ,7 mln zł przychodów ze sprzedaży i 12,8 mln zł zysku netto.

GSK szacuje jednocześnie, że już w 2003 roku polski rynek sprzedaży leków wejdzie na 10-procentową ścieżkę wzrostu.

"Pierwszy kwartał nie rokuje najlepiej dla sprzedaży farmaceutyków w 2002 roku. Jednak spodziewamy się, że w następnych latach dynamika wzrostu rynku będzie wyższa i już w 2003 roku rynek osiągnie 10% ścieżkę wzrostu" - powiedział ISB Barliński.

Ankietowani przez ISB analitycy przewidują 5-10-proc. spadek rynku sprzedaży leków w 2002 roku, z powodu spowolnienia gospodarczego, wprowadzanych przez resort zdrowia cięć w refundacji leków, jak również tegorocznych opóźnień związanych z wprowadzeniem cen urzędowych na leki.

Aby zrekompensować spodziewanie niższą w tym roku dynamikę wzrostu przychodów i zysku, GSK planuje obniżyć o 15% koszty działania całej firmy w Polsce.

GSK, zatrudniające obecnie w Polsce ponad 1700 osób, nie przewiduje przy tym w 2002 roku zwolnień grupowych. W minionym roku, spółka zredukowała zatrudnienie w poznańskiej fabryce o 300 osób.

"Redukcja kosztów odbędzie się poprzez racjonalizację procesów produkcyjnych oraz logistyki, a także obniżanie kosztów jednostkowych" - powiedział Barliński.

GSK szacuje swój udział w krajowym rynku sprzedaży leków na 7-8%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: GlaxoSmithKline zainwestuje w Polsce 130 mln zł do 2004 r.