ISB: Grabowski - zwiększenie deficytu jest złym rozwiązaniem

02-07-2003, 10:33

Proponowane przez wicepremiera i koordynatora polityki gospodarczej rządu Jerzego Hausnera zwiększenie deficytu finansów publicznych może w konsekwencji doprowadzić do podniesienia kosztów obsługi polskiego długu i pogorszenia konkurencyjności przedsiębiorstw, powiedział w środę członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Bogusław Grabowski.

Na pytanie w wywiadzie dla "Sygnałów Dnia" w radiowej Jedynce, czy proponowane przez Hausnera zwiększenie deficytu na dwa lata po to, by łatwiej było go później obniżać, jest rozwiązaniem bezpiecznym z punktu widzenia polityki pieniężnej, Grabowski odpowiedział: "Oczywiście, że nie".

"Mówię 'oczywiście' dlatego, że do zmniejszania, a nie do zwiększania deficytu w finansach publicznych nawołują wszyscy: ekonomiści, międzynarodowe instytucje finansowe, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy, OECD, komisje europejskie. (...) Chyba pan wicepremier Hausner jest jednym, który chce iść w drugim kierunku" - powiedział Grabowski.

Pozostaje jeszcze pytanie, na ile inwestorzy będą w stanie sfinansować deficyt , dodał członek RPP. "Czy będą skłonni, widząc gorsze perspektywy polskiej gospodarki, wykupić ten dług, roczny przyrost długu w wysokości 54 miliardów złotych? Mogą to zrobić, być może, za cenę wyższych stóp procentowych. Będziemy mieli wtedy napływ kapitału, aprecjację" - powiedział Grabowski.

Oznacza to, zdaniem Grabowskiego, że w środowisku funkcjonowania biznesu, które Hausner chce tymi działaniami poprawić, nastąpi faktyczne pogorszenie.

Obietnicę jedynie czasowego zwiększenia deficytu Grabowski nazwał "dość enigmatycznym stwierdzeniem". "To znaczy, że będzie za kadencji pana ministra Hausnera, a później pan minister Hausner powie, że właśnie przyszedł czas, jak będzie odchodził za dwa lata, żeby zmniejszać" - powiedział.

"Jeżeli się nie wprowadzi natychmiast czynników ograniczających wydatki w sposób trwały instytucjonalny, to ja nie widzę żadnej możliwości, żeby za dwa lata – tak jak twierdzi pan premier Hausner – te wydatki nagle zaczęły spadać i deficyt zaczął nam maleć. Nie, ten proces się utrwala i właśnie tak trudno jest przeprowadzić reformę finansów publicznych, żeby to zmienić" - skonkludował członek RPP. (ISB)

tom/mk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> Grabowski - zwiększenie deficytu jest złym rozwiązaniem