ISB: Hausner: Bezrobocie na pewno zmaleje po wejściu do UE

19-12-2002, 16:24

Bezrobocie na pewno zmaleje po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej (UE), ale nie stanie się to z dnia na dzień, na co wskazują przykłady innych krajów, powiedział w czwartek minister pracy i opieki społecznej Jerzy Hausner.

„Po wejściu do UE bezrobocie w Polsce na pewno zmaleje. Ale ten pozytywny efekt nie wystąpi od razu. To wynika z doświadczeń takich krajów jak Irlandia czy Hiszpania. Mój problem polega obecnie na tym, aby bezrobocie możliwie szybko zaczęło spadać, tak aby wejście do UE nie stało się czynnikiem negatywnym" - powiedział Hausner podczas internetowego czatu w portalu Onet.pl.

Jeżeli Polacy zagłosują w referendum za przystąpieniem do UE, to Polska będzie mogła znaleźć się we wspólnocie z początkiem maja 2004 roku.

Hausner powtórzył także, że bezrobocie zacznie trwale spadać od wiosny przyszłego roku.

"Twierdziłem zawsze, że bezrobocie zacznie trwale spadać wraz z wiosną 2003 roku i jestem przekonany, że tak będzie. Spadek ten nie będzie jednak szybki" – powiedział minister.

Ekonomiści sondowani przez ISB w zeszłym tygodniu spodziewają się, że bezrobocie w listopadzie wzrośnie do 17,6-17,9%, zaś na koniec roku ma wynieść 18,0-18,6%.

Na koniec października stopa bezrobocia spadła do 17,5% wobec 17,6% na koniec września. Liczba bezrobotnych wyniosła wtedy 3.108,1 tys. osób, co oznaczało spadek o 4.500 osób w ujęciu miesięcznym. W końcu października zeszłego roku stopa bezrobocia wyniosła 16,4%. (ISB)

pk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: Hausner: Bezrobocie na pewno zmaleje po wejściu do UE