ISB: Hausner: rząd nie proponuje 6,7 mld zł oszczędności

31-07-2003, 13:20

Wicepremier ds. gospodarczych Jerzy Hausner i Komisja Trójstronna zaprzeczyli, jakoby opublikowany przez czwartkową "Rzeczpospolitą" plan 11 działań dających ok. 6,7 mld zł oszczędności budżetowych był propozycją którejkolwiek ze stron tworzących Komisję Trójstronną. - To nie są przedłożenia i propozycje rządowe, to jest materiał analityczny - powiedział Hausner.

'Zostaliśmy poproszeni o analizę, jakie skutki mogłyby przynieść pewne rozwiązania. Pokazaliśmy, jakie byłyby to skutki. Natomiast ich nie proponujemy" - powiedział Hausner dziennikarzom przed posiedzeniem Komisji Trójstronnej.

Komisja Trójstronna napisała w przedstawionym dziennikarzom oświadczeniu, że opublikowane przez dziennik plany miały "charakter wyjściowy i informacyjny".

"Takimi materiałami, przygotowanymi przez Ministerstwo Finansów na prośbę partnerów społecznych, były robocze wyliczenia omawiane w dniu 30 lipca, które stały się przedmiotem komentarza mediów. Jako takie, nie mogły i nie mogą być uznane za dokument jakiejkolwiek strony, w szczególności strony rządowej. Podczas debaty prezydium Komisji Trójstronnej w/w wyliczenia nie znalazły akceptacji" - głosi oświadczenie.

Według "Rz", rząd przedstawił Komisji Trójstronnej propozycję 11 działań mających dać budżetowi państwa na 2004 rok oszczędności w wysokości ok. 6,7 mld zł. Dziennik powołał się przy tym na dokument, jaki mieli otrzymać w środę uczestnicy posiedzenia Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

Główne zmiany, o których pisał dziennik, to zniesienie wspólnego opodatkowania małżonków z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT; oszczędności dla budżetu: 2,9 mld zł, z czego 1,1 mld zł trafiłoby do samorządów); likwidacja wspólnego opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci (ok. 0.,5 mld zł, z czego 0,2 mld zł trafiłoby do samorządów); zawieszenie trzeciego etapu podwyżek wynagrodzeń dla pracowników szkolnictwa wyższego (0,35 mld zł); likwidacja dotacji budżetowej dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON; oszczędności - ok. 0,7 mld zł).

Zmiany miałyby dotyczyć także Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Jedną z propozycji jest "wprowadzenie w KRUS zasady płacenia przez rolników dodatkowej składki za areał posiadanego gospodarstwa rolnego, np. kwartalnie 10 zł za hektar", co ograniczyłoby dotację budżetową o ok. 0,6 mld zł. (ISB)

pk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> Hausner: rząd nie proponuje 6,7 mld zł oszczędności