ISB: Józefiak - niejasna polityka MSP szkodzi wycenie TP SA

opublikowano: 04-06-2003, 13:05

Brak jasnej koncepcji MSP co do przyszłości pakietu akcji spółki pozostającego w gestii resortu jest jedną z przyczyn niedowartościowania akcji TP SA, uważa prezes telekomu Marek Józefiak. - Wczorajsze zachowanie kursu przy wyprzedaży akcji spółki, które były w posiadaniu Kompanii Węglowej, pokazuje, że walory TP SA cieszą się dużym powodzeniem - powiedział.

Kompania Węglowa (KW) sprzedała we wtorkowych transakcjach pakietowych wszystkie posiadane jeszcze akcje TP SA, czyli 43,86 mln sztuk, po 13,10 zł za akcję. Pomimo tak dużej podaży kurs akcji wzrósł we wtorek o 3,80% do 13,65 zł za sztukę. Przedstawiciele KW jeszcze w ubiegłym tygodniu zapewniali, że nie będą sprzedawać akcji TP SA.

"Gdyby polityka Skarbu Państwa była bardziej przejrzysta, to spowodowałoby wzrost cen akcji TP SA" - powiedział Józefiak.

Zarząd TP SA i przedstawiciele MSP mają spotkać się po referendum w celu omówienia dalszych losów 14,47% akcji TP SA znajdujących się wciąż w gestii Skarbu Państwa.

Minister skarbu Piotr Czyżewski zapowiedział w ub. tygodniu, że może rozważyć ofertę publiczną akcji TP SA jeszcze w 2003 roku, by uzyskać wymagane przez ustawę wpływy budżetowe z prywatyzacji.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy MSP dokapitalizowało akcjami TP SA niektóre spółki Skarbu Państwa.

W ubiegłym roku MSP przekazało 1% akcji TP SA Bankowi Gospodarki Żywnościowej, 2,86% Bankowi Gospodarstwa Krajowego i 0,8% Agencji Rozwoju Przemysłu. Te decyzje spowodowały nagły spadek kursu akcji tych walorów na GPW, ponieważ inwestorzy obawiali się nadpodaży akcji.

Pod koniec 2002 roku Skarb Państwa przekazał też zakładom H. Cegielski - Poznań ponad 3 mln akcji TP SA stanowiących 0,22% kapitału telekomu. W marcu 2003 roku 46 mln akcji otrzymała też KW.

Wszystkie te podmioty sprzedały już akcje TP SA.

W komunikacie wysłanym do mediów w tym tygodniu MSP zapewniło, że obecnie nie zamierza przekazywać kolejnych pakietów akcji TP SA na rzecz innych spółek lub agencji Skarbu Państwa. (ISB)

mw/tom/m

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <B>ISB:</B> Józefiak - niejasna polityka MSP szkodzi wycenie TP SA