ISB: lipiec jednym z najgorszych miesięcy dla funduszy - Fundstar

opublikowano: 05-08-2002, 14:48

Straty funduszy akcyjnych w lipcu sięgnęły średnio 9,07%, na drugim biegunie znalazły się fundusze zagranicznych papierów dłużnych korzystające z osłabienia złotego, podała agencja ratingowa FundStar w poniedziałkowym komunikacie.

„Lipiec był drugim z kolei miesiącem, w którym doszło do istotnej deprecjacji cen akcji spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Była ona pochodną gwałtownej wyprzedaży akcji na giełdach amerykańskich i europejskich, do której doszło głównie za sprawą dochodzących ze Stanów Zjednoczonych informacji o kolejnych firmach stosujących tzw. „kreatywną księgowość”” – napisano w uzasadnieniu kiepskich wyników funduszy.

Amerykańskie indeksy przebijały w lipcu kolejne bariery notowań – Dow Jones Industrial Average spadł poniżej 9 tysięcy punktów (przejściowo nawet poniżej 8 tysięcy pkt.), S&P 500 zakończył miesiąc na poziomie niewiele wyższym od 900 punktów (choć w trakcie miesiąca spadł nawet poniżej 800 punktów), zaś Nasdaq zniżkował poniżej 1400 punktów.

Światowym tendencjom nie oparła się giełda warszawska. Indeks WIG 20 stracił w lipcu 12,25% i była to druga z kolei ponad dziesięcioprocentowa obniżka głównego indeksu WGPW (w czerwcu indeks blue chipów zniżkował o 11,17%).

Jeszcze większe straty poniósł indeks spółek technologicznych – TechWIG, który obniżył się aż o 17,79%. W obliczu zdecydowanej bessy na giełdowych parkietach fundusze inwestujące w akcje mogły jedynie ograniczać straty.

Najlepiej udało się to funduszowi zrównoważonemu zarządzanemu przez TFI Millennium oraz funduszowi agresywnemu zarządzanemu przez CA IB TFI, które poniosły najmniejsze straty w swoich kategoriach (odpowiednio 2,50% i 5,26%).

W zupełnie innych nastrojach mogą być natomiast uczestnicy funduszu zrównoważonego DWS Polska oraz funduszu Pioneer Sektora Usług, których wyceny spadły w lipcu w swoich grupach najbardziej (6,59% i 14,57%).

Ponad dziesięcioprocentowe straty zanotowało w sumie siedem funduszy agresywnych – oprócz Pioneera SU także Pioneer Akcji, Pioneer Agresywnego Inwestowania, Arka Akcji, Pioneer Indeksowy, ING Akcji i UniKorona Akcje. Ogółem średnia strata funduszy zrównoważonych wyniosła 5,07%, zaś funduszy agresywnych inwestujących na polskim rynku 9,07%.

Lipiec okazał się więc szóstym najgorszym miesiącem w już dziesięcioletniej historii powierniczego rynku w naszym kraju – gorsze rezultaty fundusze z tych dwóch kategorii uzyskały jedynie w sierpniu 1998 r., wrześniu 1999 r., maju 1998 r., lutym 2001 r. oraz czerwcu 2001 r. (f. zrównoważone) i październiku 1997 r. (f. agresywne).

Lepiej wypadły fundusze lokujące aktywa w akcje na zagranicznych parkietach. Średnio straciły one „tylko” 6,10%, zaś najlepszy wśród nich Skarbiec-Net zyskał nawet 2,39%. Było to m.in. efektem dalszego umacniania się dolara (1,8%), a zwłaszcza euro (3,1%) względem złotego.

Tendencja ta wywarła jednak największy wpływ na wyniki funduszy obligacji inwestujących w papiery wierzycielskie denominowane w tych walutach, które podobnie jak w czerwcu nie miały godnej siebie konkurencji. Trzy najwyższe stopy zwrotu w lipcu osiągnęły: DWS Polska SOFI Rynku Pieniężnego (3,42%), Skarbiec-Dolarowa Obligacja (3,39%) oraz Invesco Zagranicznych Papierów Dłużnych (2,62%), zaś na piątej pozycji znalazł się Pioneer Obligacji Dolarowych Plus (2,22%).

Zdaniem analityków FundStara, można się spodziewać, iż jeżeli w najbliższych miesiącach nie dojdzie do gwałtownego zwrotu na rynku akcji (indeksy nie odrobią strat z ostatnich dwóch miesięcy) oraz na rynku walutowym (złoty nie umocni się znacząco wobec euro i dolara), to właśnie fundusze obligacji zagranicznych okażą się najlepszymi inwestycjami na rynku funduszy w 2002 roku.

W zeszłym miesiącu w jej rankingu zadebiutowały też trzy fundusze – Skarbiec III Filar, PKO/CS Obligacji oraz CA IB Akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: lipiec jednym z najgorszych miesięcy dla funduszy - Fundstar