ISB: LNM chce wznowić rozmowy o PHS w przyszłym tygodniu

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 10-10-2003, 15:40

Międzynarodowy koncern LNM Holdings ma nadzieję, że rozmowy o przyszłości Polskich Hut Stali (PHS) zostaną wznowione w przyszłym tygodniu i oczekuje wyznaczenia terminu spotkania przez resort skarbu w sprawie rozmów o pakiecie socjalnym dla pracowników PHS, powiedział agencji ISB w piątek Antoni Styrczula, rzecznik LNM.

"Po fiasku rozmów z przedstawicielami strony społecznej nie wystąpiliśmy o kolejne przedłużenie terminu rozmów, więc otrzymaliśmy propozycję ze strony ministerstwa, że rozmowy odbędą się w Warszawie, po zapoznaniu się przez ministerstwa gospodarki oraz skarbu z zawartością obu propozycji pakietowych" - powiedział Styrczula." Wznowienia rozmów można się spodziewać w przyszłym tygodniu" - dodał.

"W takim kształcie pakietu podpisanie go byłoby bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe" - powiedział także Styrczula.

Według osób związanych z inwestorem, może on zaoferować dziesięciokrotnie mniej niż wynoszą oczekiwania strony społecznej. LNM zwraca uwagę również na to, że niektóre propozycje związkowe wykraczają poza rok 2010, czyli już poza program restrukturyzacji, który jest przewidziany do 2006 roku.

LNM, który nie porozumiał się ze związkami w wyznaczonym terminie do 9 października, chciałby wyłączenia niektórych gwarancji socjalnych z pakietu socjalnego, np. z obszaru negocjowanego zbiorowego układu wynagrodzeń.

Wiceminister skarbu Tadeusz Soroka nie wykluczył w piątek, że MSP może podjąć się mediacji między inwestorem wybranym dla Polskich Hut Stali - LNM Holdings a stroną związkową.

Według nieoficjalnych informacji, ministerstwo zaprosi w przyszłym tygodniu przedstawicieli LNM oraz związków zawodowych, jednak rozmowy będą prowadzone oddzielnie. Dopiero potem zostanie podjęta decyzja o ewentualnych rozmowach dwustronnych.

Formalnie MSP podjąć decyzję w sprawie prywatyzacji Polskich Huta Stali (PHS) bez podpisania pakietu socjalnego między inwestorem a przedstawicielami załogi.

"MSP może podpisać umowę prywatyzacyjną bez podpisania pakietu socjalnego, ale lepiej dla tej transakcji byłoby, gdyby umowa podpisana po uzgodnieniu pakietu" - poinformował w piątek dziennikarzy wiceminister skarbu Tadeusz Soroka.

Minister skarbu Piotr Czyżewski powiedział wcześniej w tym tygodniu, że MSP nie spodziewa się wpływów z prywatyzacji PHS. Dodał, że zamknięcie transakcji ze względu na konieczność uzyskania wymaganych pozwoleń, już po podpisaniu umowy prywatyzacyjnej, raczej nie nastąpi w tym roku.

Koncern PHS formalnie powstał na początku 2003 roku. W jego skład weszły huty Katowice, Sendzimira, Cedler i Florian. PHS kontroluje ok. 70% rynku hutniczego w Polsce. W II kwartale 2003 roku PHS zanotowały niewielki zysk, choć półrocze przyniosło jeszcze stratę. Zysk na sprzedaży po pierwszej połowie roku wyniósł 10,7 mln zł a przychody - 3,497 mld zł. Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: LNM chce wznowić rozmowy o PHS w przyszłym tygodniu