ISB: luzowanie polityki pieniężnej jest głębsze niż zakładano - analitycy

Marek Druś
opublikowano: 20-08-2002, 16:00

W obliczu niskiej inflacji i rosnącego zagrożenia ponownego przestrzelenia celu inflacyjnego przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), można się spodziewać większego luzowania polityki pieniężnej w najbliższych kilku miesiącach, twierdzą analitycy. Pomimo, iż RPP nie zboczy prawdopodobnie ze ścieżki małych kroczków, to będą one ich zdaniem „gęstsze.”

Dotychczas ekonomiści spodziewali się obniżenia poziomu stóp procentowych o nie więcej niż o 100 pb. do końca roku. Również rynki dyskontują właśnie taki poziom wszystkich obniżek.

„Spodziewamy się, że RPP obniży stopy procentowe o 150 pb do końca roku – to jest dużo – jeszcze miesiąc temu rynek wyceniał maksymalnie 100 pb” – powiedział Arkadiusz Garbarczyk, ekonomista BRE Banku. „Pozostaniemy na ścieżce małych kroków, będą one teraz tylko gęstsze niż wcześniej zakładano” – dodał.

Również Marcin Mróz, ekonomista Societe Generale, spodziewa się reakcji RPP na niespodziewany niski poziom inflacji w postaci obniżek stóp procentowych. Wyjątkowo niski i stabilny poziom inflacji (1,3% r/r w lipcu) okazał się dużym zaskoczeniem również dla członków Rady. W innym przypadku obniżyłaby ona znacznie głębiej swój cel inflacyjny na ten rok.

W czerwcu RPP obniżyła cel inflacyjny na 2002 rok do 3% (+/- 1 pp) z 5% (+/- 1 pp).

„Możemy się więc spodziewać luzowania polityki pieniężnej, choćby z tego względu, że utrzymywanie się tak niskiej inflacji to też zaskoczenie dla władz monetarnych, co powinno się przełożyć na dostosowanie poziomu stóp” – powiedział Mróz.

„Mam ciche odczucie, że RPP obniży o więcej niż 100 punktów w tym roku” – zaznaczył.

Zdaniem Mroza istnieje też obawa, że RPP postanowi „szybko odreagować niską inflację.”

”RPP ma przecież tendencję do szybkiego nadrabiania. Zachowuję się najpierw bardzo ostrożnie, ale potem, kiedy inflacja kształtuje się w sposób zaskakujący, następuje okres szybkiego nadrabianie - możliwe, że stoimy właśnie w tym punkcie” - podsumował Mróz.

Następne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 27-28 sierpnia. Większość ekonomistów wydaje się spodziewać obniżki stóp o 50 pb. (ISB)

Karolina Słowikowska

ks/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> luzowanie polityki pieniężnej jest głębsze niż zakładano - analitycy