ISB: Miller - nie rząd, ale SLD poprze zmiany w ustawie o NBP

Marek Druś
20-06-2002, 16:32

Rząd oficjalnie nie poprze poszerzenia składu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), natomiast zrobi to Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD), poinformował Premier Leszek Miller w czwartek.

"Jeżeli chodzi o niezależność NBP, rząd, który reprezentuję, nie ma najmniejszego zamiaru, aby wykonywać jakiekolwiek kroki, które mogą tę niezależność naruszyć. Każde tego typu działanie jest nieskuteczne, bo Konstytucja w tej sprawie wyraźnie się wypowiada i Trybunał Konstytucyjny nie miałby najmniejszego problemu z wydaniem stosownego orzeczenia" - powiedział Miller po spotkaniu z ekonomistami.

Wcześniej Premier mówił, że poszerzenie RPP nie byłoby niezgodne z Konstytucją.

Miller powiedział w czwartek, że rząd nie ma zamiaru zmieniać stanowiska w sprawie nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim (NBP).

Wcześniej rząd oficjalnie poparł jedynie rządowy projekt nowelizacji , który dostosowuje ustawę do norm UE i nie zawiera zmian merytorycznych. Natomiast projekt zgłoszony przez Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) i Unię Pracy (UP) zakłada m.in. poszerzenie RPP do 15 z obecnych 9 członków (plus szef NBP jako przewodniczący RPP).

Miller powiedział również, że w środę w TVP wypowiadał się z ramienia klubu SLD, a nie jako premier.

W środę wieczorem w programie "Gość Jedynki" w TVP1 Miller powiedział, że nie tylko sam zagłosuje za propozycją nowelizacji ustawy o NBP, zgłoszonej przez posłów PSL-UP, ale też wyraził nadzieję, że poprą go posłowie Sojuszu.

W środę rano przewodniczący Klubu Parlamentarnego SLD, Jerzy Jaskiernia, powiedział ISB, że SLD nie poprze rozszerzenia składu RPP, forsowanego przez PSL i UP, jeśli Rada porozumie się z rządem co do polityki kursowej.

Premier powiedział jednak, że misja Prezydenta zakończyła się fiaskiem, gdyż Leszek Balcerowicz - zdaniem Millera - jasno stwierdził, że "nie zamierza zmieniać zasad polityki kursowej i nie zamierza obniżyć stóp". Wprawdzie Balcerowicz zgodził się na konsultacje z rządem, ale nie na łonie Rady Ministrów, a jedynie w gronie ekspertów ekonomicznych, podkreślił Premier.

W środę minister finansów Marek Belka oraz szef NBP powołali grupę roboczą dla opracowania strategii dojścia polskiej gospodarki do strefy euro z uwzględnieniem okresów przejściowych. Grupa będzie pracować pod przewodnictwem wiceministra finansów Andrzeja Raczko oraz wiceprezesa NBP Andrzej Bratkowskiego.

Jest to pierwszy efekt wtorkowego spotkania Prezydenta z RPP, którego celem było zbliżenie stanowisk rządu i banku centralnego dotyczących reżimu kursowego w Polsce.

Po wtorkowym spotkaniu Prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczył, że będzie stał na straży niezależności RPP i banku centralnego oraz Konstytucji.

W środę w wywiadzie dla telewizji informacyjnej TVN24, Witold Orłowski, doradca ekonomiczny prezydenta, powiedział, że gdyby taka ustawa, forsowana przez koalicjantów SLD, została przegłosowana, Prezydent skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego, jako niezgodną z Konstytucją. (ISB)

mor/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> Miller - nie rząd, ale SLD poprze zmiany w ustawie o NBP