ISB: Minister skarbu szybko zdecyduje w sprawie prezesa PZU

14-04-2003, 09:29

Warszawa, 14.04.2003 (ISB) - Minister skarbu Piotr Czyżewski podejmie szybko decyzje w sprawie odwołania prezesa PZU SA Zdzisława Montkiewicza.

"Potrzebne są pilne decyzje w sprawie zmian w zarządzie PZU" - powiedział agencji ISB Czyżewski.

Zgodnie ze statutem PZU SA, to minister skarbu odwołuje i powołuje prezesa spółki. Najbliższe walne zgromadzenie akcjonariuszy ma się odbyć 28 kwietnia.

W czwartek wiceminister skarbu Barbara Misterska-Dragan powiedziała w Sejmie, że MSP utraciło zaufanie do Montkiewicza w związku z umową zawartą przez spółkę z brytyjskim bankiem inwestycyjnym HSBC.

„Umowę z HSBC należy rozpatrywać nie tylko na płaszczyźnie formalnoprawnej, lecz głównie w kategoriach zaufania. Zawierając taką umowę, zarząd wkroczył w obszar zastrzeżony do decyzji właścicielskich, których nie można podejmować bez wyraźnego upoważnienia” – powiedziała Misterska-Dragan.

Pod koniec marca agencja Dow Jones Newswires podała, że w ramach umowy HSBC miał zająć się odkupem akcji PZU od mniejszościowych akcjonariuszy w celu ich umorzenia. Chodziło przede wszystkim o akcje pracownicze, choć informator agencji nie wykluczył, że umowa z HSBC mogła dotyczyć także odkupu akcji od inwestora strategicznego PZU, konsorcjum Eureko i Banku Millennium.

„Ministerstwo Skarbu Państwa stoi na stanowisku aktywnego dialogu i porozumienia z akcjonariuszami w interesie spółki i jej klientów. W stanowisku tym nie mieszczą się żadne zachowania, które naruszają wzajemne zaufanie partnerów, a w szczególności działania zmierzające do zmiany struktury właścicielskiej, podejmowane bez wiedzy i zgody akcjonariuszy” – powiedziała w czwartek Misterska-Dragan.

Zarząd poinformował MSP, że wypowiedział już umowę z bankiem HSBC.

Rada nadzorcza zobowiązała zarząd do przedstawienia informacji na temat skutków finansowych umowy z bankiem inwestycyjnym na jej najbliższym posiedzeniu 27 maja, powiedział ISB przewodniczący rady nadzorczej Jerzy Sablik.

Na początku kwietnia rada nadzorcza podjęła uchwałę uznającą, że z punktu widzenia ekonomicznego umowa z HSBC była niekorzystna dla PZU, powiedział też Sablik.

Kilka dni temu Czyżewski zapowiedział, że chce doprowadzić do jak najszybszego upublicznienia PZU, co zapewniłoby przejrzystość w działaniu spółki. Oferta publiczna 10-20% akcji PZU mogłaby mieć miejsce na przełomie 2004/2005 roku.

„Będzie przeprowadzany wkrótce przetarg na wybór doradcy prywatyzacyjnego i rozpocznie się z całą przejrzystością, z całą odpowiedzialnością kontynuowanie procesu prywatyzacji” – powiedziała w czwartek Misterska-Dragan, zapowiadając jednocześnie, że MSP nadal chce zachować kontrolę nad PZU.

Jak najszybszego debiutu giełdowego PZU domaga się także holenderski koncern Eureko, który wraz z Bankiem Millennium (dawniej BIG Bank Gdański) posiada 30% akcji największego polskiego ubezpieczyciela. Eureko chce otrzymać w ramach oferty publicznej kolejny pakiet 21% akcji PZU, zgodnie z umową zawartą z poprzednim rządem.

Tymczasem w czwartek wiceminister finansów Andrzej Sopoćko powiedział, że z informacji przedstawionych przez Eureko wynika, że spółka nie ma wystarczającej ilości płynnych środków na zakup akcji PZU. Ministerstwo Finansów analizuje obecnie dokumenty nadesłane przez Eureko, by stwierdzić, czy może wyrazić zgodę dla spółki na przekroczenie 51% głosów na walnym zgromadzeniu PZU SA.

Eureko wniosło pozew przeciw rządowi polskiemu do trybunału arbitrażowego w Sztokholmie, domagając się jak najszybszego udostępnienia mu akcji towarzystwa ubezpieczeniowego. Czyżewski sugerował niedawno, że rozważy podjęcie działań pozwalających na uniknięcie procesu arbitrażowego. (ISB)

Magdalena Wierzchowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: Minister skarbu szybko zdecyduje w sprawie prezesa PZU