ISB: MSP odrzuci ofertę Rotch i Orlenu, ale nie wskaże ścieżki prywatyzacji Lotosu

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 09-07-2003, 09:56

Decyzja w sprawie przyszłości sektora naftowego w Polsce będzie w dużej mierze zgodna z rekomendacją przedstawioną przez Naftę Polską, czyli odrzuceniem oferty Rotch Energy oraz PKN Orlen na zakup 75% akcji Grupy Lotos SA (dawnej Rafinerii Gdańskiej SA), powiedziała we wtorek agencji ISB osoba związana z procesem prywatyzacji.

„Decyzja będzie w dużej mierze zgodna z rekomendacją Nafty Polskiej. Różnimy się w szczegółach, na jakim etapie zamknąć przetarg” – powiedział rozmówca agencji ISB.

Wicepremier-koordynator polityki gospodarczej Jerzy Hausner zapowiedział we wtorek, że resort skarbu przedstawi decyzję w sprawie prywatyzacji sektora paliwowego na konferencji prasowej w poniedziałek, 14 lipca.

Według informacji agencji ISB celem jest prywatyzacja Lotosu, ale najpierw wyjście z obecnie trwającego przetargu. Najprawdopodobniej nie zostanie wskazana ścieżka prywatyzacji Lotosu.

Rekomendacja Nafty odsuwała w przyszłość decyzję o sposobie prywatyzacji gdańskiej spółki. Najpierw miała nastąpić konsolidacja z rafineriami południowymi i Petrobaltic, a potem miała zostać określona ścieżka prywatyzacji. Sam proces konsolidacji z rafineriami południowymi według najkrótszego scenariusza zabierze pół roku.

Ministerstwo Skarbu nie zgodziło się jednak jeszcze na due dilligence w Petrobalticu, choć Lotos zwracał się z taką prośbą.

Prywatyzacja Lotosu mogłaby nastąpić przez debiut publiczny, możliwe, że także z udziałem inwestora strategicznego lub też ogłoszenie nowego przetargu. Według jednego z rozmówców ISB, po konsolidacji Lotosu z rafineriami południowymi konieczny byłby jednak nowy przetarg, gdyby planowana była sprzedaż inwestorowi.

Zarząd Rafinerii Gdańskiej chciałby niezależnego rozwoju dla spółki i planuje jej debiut publiczny. Warunkował go jednak włączeniem do grupy Petrobalticu.

Według wcześniejszych wypowiedzi nie wiadomo jednak, czy samodzielny Lotos, nawet po zrealizowaniu inwestycji IGCC zwiększającej zdolności przerobowe, byłby w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku, czy potrzebowałby dużego inwestora strategicznego.

Zainteresowanie gdańską spółka podtrzymywał niedawno węgierski MOL oraz rosyjski Łukoil.

Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: MSP odrzuci ofertę Rotch i Orlenu, ale nie wskaże ścieżki prywatyzacji Lotosu