ISB: MSP skonsultuje ze związkowcami projekt powołania bełchatowskiego holdingu

Przemek Barankiewicz
06-06-2003, 13:53

Projekt powołania bełchatowskiego holdingu energetycznego, składającego się z kopalni i elektrowni Bełchatów trafi do ministerstwa skarbu państwa po konsultacjach ze związkami zawodowymi działającymi w obu przedsiębiorstwach, dowiedziała się nieoficjalnie agencja ISB.

„Opracowanie jest już gotowe, ale zanim zostanie złożone w ministerstwie skarbu muszą być zakończone konsultacje koncepcji z przedstawicielami załogi” - powiedziało ISB źródło w Bełchatowie. W obu firmach działa 14 związków zawodowych, które obecnie zajmują stanowisko w sprawie utworzenia holdingu.

Projekt, który zostanie złożony w MSP przewiduje utworzenie przez kopalnię i elektrownię nowej spółki akcyjnej, początkowo o niewielkim kapitale zakładowym, pokrytym po połowie przez założycieli.

Siedzibą holdingu ma być Bełchatów, a zarząd ma się składać z 3-4 osób, w tym obecnych prezesów kopalni i elektrowni.

Przyszła spółka „matka” zostanie następnie przekazana nieodpłatnie Skarbowi Państwa. Po zgodzie rządu na specjalny tryb zbycia akcji, zostanie do niej wniesione po 85% akcji elektrowni i kopalni Bełchatów. Za aporty w postaci akcji kopalni i elektrowni skarb Państwa obejmie nowe walory bełchatowskiego holdingu.

W projekcie, który zostanie przedłożony w MSP jest zapis, że holding może zostać powiększony o kolejne firmy. Nie sprecyzowano jednak o jakie aktywa chodzi. Nieoficjalnie wiadomo, że zarząd Elektrowni Bełchatów chciałby, aby holding został wzmocniony przez cztery zakłady energetyczne-dwa z Łodzi oraz z Częstochowy a także ZE Warszawa-Teren.

Bełchatowski holding może być także tą strukturą, do której zostaną wniesione elektrownie Opole i Turów, jeśli zapadnie ostateczna decyzja o utworzeniu grupy energetycznej BOT (Bełchatów-Opole-Turów).

„Nie wykluczam, że do bełchatowskiego holdingu przyłączymy elektrownie Opole i Turów”- powiedział w piątek ISB wiceminister skarbu Tadeusz Soroka. Dodał, że alternatywą jest powołanie zupełnie nowej spółki–BOT.

Ostateczne decyzje w tej sprawie powinny zapaść w lipcu, poinformował ISB Soroka. Według niego, jeśli będzie budowany BOT, rozpoczęcie tego procesu powinno ruszyć na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2003 roku, tak, aby nowa firma była gotowa na początku 2004 roku.

Wiceminister Soroka powiedział także ISB, że obecnie rozważa się integrację pionową wytwórców energii z jej dystrybutorami, czyli zakładami energetycznym.

„Na dzisiaj, jeśliby zapadła ostateczna decyzja o integracji pionowej, MSP opowiada się za tym, aby łączeniu w ramach większych grup energetycznych podlegali wytwórcy i dystrybutorzy prądu działający na odległych od siebie geograficznie obszarach”- powiedział wiceminister. Zdaniem Soroki w ten sposób uniknie się monopoli na rynkach lokalnych.

Marcin Zaremba

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: MSP skonsultuje ze związkowcami projekt powołania bełchatowskiego holdingu