ISB: MSP sprzeda 60% akcji Elektrowni Połaniec za 2-3 tygodnie - źródło

opublikowano: 03-02-2003, 17:10

W ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) ma sprzedać 60-proc. pakiet akcji Elektrowni Połaniec, warty od 150-200 mln euro, dowiedziała się ISB nieoficjalnie.

Nabywcą będzie strategiczny inwestor Połańca - belgijska spółka Electrabel, właściciel 25% akcji elektrowni, kupionych przez Belgów za 87,5 mln euro w 2000 roku, w pierwszym etapie prywatyzacji Połańca.

„Transakcja zostanie przeprowadzona po uzyskaniu przez Electrabel zgody MSWiA i UOKiK na kupno akcji”- powiedziała ISB osoba zbliżona do prywatyzacji spółki. Według niej inwestor wystąpił do tych urzędów o stosowne zezwolenia już w 2002 roku.

Nadal nie jest znana dokładnie cena, za którą Electrabel kupi walory oraz waluta transakcji. Wszystko wskazuje na to, że cena będzie niższa, w przeliczeniu na jedną akcję, niż w pierwszym etapie prywatyzacji spółki i wyniesie 150-200 mln euro.

Tymczasem w Elektrowni Połaniec trwa spór zbiorowy między załogą a zarządem spółki. Jak donosi poniedziałkowa "Rzeczpospolita", istnieje groźba strajku generalnego, który miałby się rozpocząć 6 lutego.

Pracownicy zarzucają spółce naruszenie zapisów pakietu socjalnego zawartego z inwestorem w lutym 2000 roku. Chodzi głównie o restrukturyzację organizacyjną, która przewiduje przeniesienie części załogi elektrowni do nowotworzonych spółek usługowych.

Elektrownia Połaniec produkuje rocznie blisko 7 TWh energii, pokrywając ok. 5% krajowego zapotrzebowania. W 2001 roku spółka straciła netto 39 mln zł przy przychodach ze sprzedaży wynoszących 1036 mln zł.

MSP planuje uzyskać w 2003 roku 9,1 mld zł przychodów z prywatyzacji. (ISB)

Marcin Zaremba

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> MSP sprzeda 60% akcji Elektrowni Połaniec za 2-3 tygodnie - źródło